Suriye'de düşürülen uçağı ve şehit pilotları sordu

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'a Suriye sınırında 2 yıl önce düşürülen ancak unutulan Türk uçağını sordu.

2 subayın şehit düştüğü Türk savaş uçağı ile ilgili 2 yıldır tatmin edici cevap alamadıklarını belirten Tekin, olayla ilgili neden gizlilik kararı alındığının açıklanmasını istedi. Tekin, Bakan Yılmaz'ın cevaplaması istemiyle verdiği soru önergesinde, "2 subayımızın şehit olmasının yarattığı acı ne kadar büyükse, uçağın ne sebeple düştüğüne dair tatmin edici bir açıklamanın yapılmamış olması da bir o kadar düşündürücüdür." dedi.

Gürsel Tekin, 22 Haziran 2012 tarihinde görev uçuşu için havalandıktan sonra düşen Türk savaş uçağının akıbetiyle ilgili kamuoyunda kesin bir kanaat oluşmadığını bildirdi. Türk savaş uçağının düşürülmesiyle ilgili alınan gizlilik kararının gerekçelerinin açıklanması gerektiğinin altını çizen Tekin, İsmet Yılmaz'a şu soruları yöneltti:
"Şehit olan pilotlara uçuş talimatını kim. neden vermiştir?
Türk savaş uçağı Suriye hava sahasında mı Türkiye hava sahasında mı düşmüştür? Uçağın rotası nedir ve hangi koordinatlarda uçması için görevlendirilmiştir?
Şehitlerin otopsi raporları neden açıklanmamıştır? Şehit subayların ailelerinin mağduriyetleri giderilmiş midir? Giderilmiş ise ne gibi çalışmalar yapılmıştır?
Olayla ilgili neden gizlilik kararı konulmuştur?"

Haber: Zaman

    Pazartesi, 16 Haziran 2014 10:16

Bağlantılı Konular