"Erdoğan'ın aday olma ihtimali yok"

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, yaklaşan cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili YURT'a konuştu. Tekin, "Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığına aday olma ihtimali yok. Bu nedenle AKP'nin adayını çok merak ediyoruz" dedi.

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığına aday olma ihtimalinin olmadığını ve AKP adayını merak ettiklerini kaydetti. Cumhurbaşkanlığı seçimlerine her siyasi partinin kendi adayı ile katılacağını ve en güçlü adayın CHP'nin adayı olduğunu ifade etti. CHP Genel Sekreteri Tekin, gücü yettiğince, CHP adaylarının atama ile değil, halkın tercihi ile belirleneceğini, pasif üyenin oy hakkının olmayacağını kaydederek, "Hedefimiz tarihine ve misyonuna uygun bir siyasi parti haline gelmek" dedi. Tekin, Suriye'de düşen uçağı, kimin düşürdüğü ile ilgili olarak ise, çok büyük bir sürprizi yargı önünde açıklayacaklarını belirtti. YURT'a konuşan Gürsel Tekin, şunları söyledi:

"AKP'nin adayını merak ediyorum"

Cumhurbaşkanlığı seçimleri yaklaşıyor, muhalefet adına ortak bir çatı adayı çıkarılacak mı?

Mevcut iktidar bugüne kadar, hep siyasi mühendislik ile yürütülmüştür. Dış politika, iç politika konusunda ve son yaşanan olaylarda böyle. Ama en önemli şey, yerel seçimden sonra bir kere Başbakan'ın bütün hedefi Sayın Gül'dü. Sayın Gül'ün önünü kesmek için bir kanun teklifi getirdiler. CHP bunu Anayasa Mahkemesine götürdü ve kanun teklifi işini bozdu. Aksi takdirde Gül'ün aday olma şansı hiç olmayacaktı. Dikkat ederseniz, Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığını önce Havuz Medyası konuşuyor. Burada hedef başta Sayın Gül olmak üzere, varsa diğer adayların da önünü kesmekti. Bu planlarını da başarılı biçimde götürdüler. Ama ben Tayyip Erdoğan'ın tüm bunlara karşın aday olma ihtimalini görmüyorum. Bunun çok nedeni var. Ama bu nedenler onların kendi iç meseleleri, bizi pek ilgilendirmiyor. Mesele böyle olunca AKP'nin adayını ben de çok merak ediyorum.

"Çatı aday olmayacak"

Çatı adaylık konusu netlik kazandı mı?
Aslında CHP ve diğer muhalif partilerin bu konudaki düşünceleri çok net. Bir hafta, 10 gün içinde CHP 'Nasıl bir cumhurbaşkanı' olması gerektiğini halka sunacak. Pazartesi günü (bugün) MHP ile cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili bir araya geleceğiz. Ortak bir adayın belirlenmesini isteriz, ama bu zor görünüyor.
Siyasi partiler, adayları ile kendi seçmenlerine hitap edecek. Ama ikinci turdan itibaren bu durum doğal olarak gerçekleşecek. Ve CHP'nin adayının en güçlü Cumhurbaşkanı adayı olduğunu görüyorum. Türkiye'nin vicdanı olabilecek, bizim dışımızdaki seçmenin de desteğini alabilecek, sıcak bir isim olacak.


"Mağduru oynayan tek iktidar AKP"

Musul'daki rehine krizi ve dış siyaseti nasıl değerlendiriyorsunuz?
Ekonomik kriz olur, küresel sermayeye; Gezi olayları olur, faiz lobisine; Soma olur Allah'a bağlarlar. Birinde de "Özür dileriz yanlış yaptık" deyin. Ama hayır, bütün eksikliklerini bir yere bağlayarak, mağduru oynayabilen tek iktidar AKP'dir. Son yaşadığımız Suriye meselesini de, youtube'de bulabilirsiniz. Erdoğan Gaziantep'te yaptığı konuşmada, "Kardeşim Esad ile vardığımız antlaşma neticesinde iki ülke birbirine elini kolunu sallaya sallaya gidebilecek" diyordu. Gerçekten de elini kolunu sallayarak, Suriye'ye gidip geliyorlar. O hale geldik. Bu kadar kısa bir süre içinde Türkiye'yi nasıl bu hale getirdiler, bilemiyorum. Hatay Reyhanlı'daki patlamayı sıcağı sıcağına Esad ve DHKPC'ye bağladılar. Anlaşıldı ki, kendilerinin desteklediği bir El Kaide unsurunun, Rakka kentinde hazırlayıp Türkiye'ye gönderdiği bir bomba söz konusu. Ama olayı bir şekilde kapattılar. Uçak düştü. "Bunun bedeli ağırdır, tutmayın bizi" dediler. Tutmadık. İki pilotumuz şehit oldu. Ne yaptınız; kim düşürdü? Kimin düşürdüğünü yargı önünde çok büyük bir sürprizle açıklayacağız, bekleyin. Olayın boyutu, öyle böyle değil! Irak'ta 49 konsolosluk görevlisi ile toplam 80 vatandaşımız rehin. Halen birşeyler yapmak yerine "Telaşlanacak bir şey yok", diyorlar. Allah bizleri bunlardan korusun.
 

Son yerel seçimlerde iktidar partisine verilen oy, Türkiye'deki ekonomik gelişmeye bağlandı. Sizin değerlendirmeniz nedir?
Türkiye'de ilk kez 42 milyon yurttaş borçlu duruma gelmiştir. Bu dünya tarihinde görülmemiş bir tablodur. Borçluluk psikolojisi tehlikelidir, insanların en korktuğu konu, hassas karınlarıdır. Ve bunu da iktidar kullandı. "Biz gidersek, ekonomi bozulur", algısı ile insanlarda, "Bizim durumumuz ne olur?" endişesi yaratıldı. Türk halkının konuttaki balona dikkatlerini çekmek istiyorum. Türkiye'de konut arz fazlası, çok tehlikeli bir boyuta gelmiştir. Önlem alınmaz ise konut odaklı patlama ekonomik krizin tetikleyicisi olur. Sadece yaşadığım şehirde 200 bin konut fazlası var. Durum böyleyken, halen rantı alan, "Beton lobisinin", büyük ilan ve kampanyalarla tam gaz betonlaşmaya devam ettiğini görüyoruz. Önümüzdeki günlerde, Türkiye bu bela ile karşı karşıya kalabilir.

Haber: Yurt Gazetesi

    Pazartesi, 16 Haziran 2014 09:47

Bağlantılı Konular