Tekin, düşen uçağın peşini bırakmıyor

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Suriye'de düşürülen ve 2 subayımızın şehit olduğu uçakla ilgili sorulara hâlâ net yanıt verilmemesini eleştirdi.

Gürsel Tekin, "Uçağın düşürülmesiyle ilgili alınan gizlilik kararının gerekçesi nedir?" diye sordu.

CHP Genel Sekreteri istanbul Milletvekili Gürsel Tekin, aradan 2 yıl geçmesine rağmen 2 subayımızın şehit düştüğü savaş uçağının Suriye'de düşürülmesiyle ilgili gizemin ortadan kaldırılamamasının düşündürücü olduğunu söyledi. Tekin, 22 Haziran 2012 tarihinde görev uçuşu için havalandıktan sonra düşen Türk savaş uçağıyla ilgili aradan 2 yıl geçmesine karşın Milli Savunma Bakanlığı tarafında tatmin edici bir açıklama yapılmadığını, düşen uçağın akıbetiyle ilgili kamuoyunda kesin bir kanaat oluşmadığını bildirdi. Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'a düşürülen uçakla ilgili sorular yönelten Tekin, "2 subayımızın şehit olmasının yarattığı acı ne kadar büyükse, uçağın ne sebeple düştüğüne dair tatmin edici bir açıklamanın yapılmamış olması da bir o kadar düşündürücüdür" dedi.

"Gizlilik gerekçesi nedir"
Suriye'de 2 subayın şehit düştüğü Türk Savaş uçağı ile ilgili 2 yıldır tatmin edici yanıt alamadıkları olayla ilgili neden gizlilik kararı alındığının da açıklanmasını istedi. Türk Savaş uçağının düşürülmesiyle ilgili alınan gizlilik kararının gerekçelerinin açıklanmasını isteyen Gürsel Tekin, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'dan sorularına yazılı yanıt istedi.
Tekin'in yönelttiği sorular şöyle:
Şehit olan pilotlara uçuş talimatını kim, neden vermiştir?
Türk savaş uçağı Suriye hava sahasında mı Türkiye hava sahasında mı düşmüştür? Uçağın rotası nedir ve hangi koordinatlarda uçması için görevlendirilmiştir? Şehitlerin otopsi raporları neden açıklanmamıştır?
Şehit subayların ailelerinin mağduriyetleri giderilmiş midir? Giderilmiş ise ne gibi çalışmalar yapılmıştır?
Olayla ilgili neden gizlilik kararı konulmuştur?

Haber: Yurt Gazetesi

    Cumartesi, 14 Haziran 2014 11:54

Bağlantılı Konular