Havuz'a suç duyurusu

CHP, TMSF ve bünyesindeki medya kurumlarının yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulundu. Gerekçe olarak da "haberleşmenin engellenmesi" ve "ayrımcılık" suçu gösterildi.

CHP, Tasarruf Mevduatı ve Sigorta Fonu (TMSF) yönetici ve görevlileri ile TMSF bünyesindeki medya kurumlarının yöneticileri hakkında "haberleşmenin engellenmesi" ve "ayrımcılık" suçlarını işledikleri iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

TMSF ilgili yönetici ve görevlileri ile TMSF bünyesindeki gazete ve televizyonların yöneticileri şüpheli olarak yer aldı. Dilekçede, "Doğrudan Başbakanlığa bağlı olarak görev yapan TMSF birçok medya kuruluşuna el koymuştur.
Çukurova Grubundan olan alacaklarının tahsilini teminen Bankacılık Kanunundan kaynaklanan yetkilerini kullanarak Aks Televizyonculuk ve BMC'den sonra gruba ait ıo şirketin daha yönetimini devralmıştır. Bunlar dışında TMSF Akşam, Star, Sabah, Takvim, Yeni Asır, Güneş, Digitürk gibi ulusal yayın yapan merkez medya gazetelerini ve TV Platformunu, TGRT, Star TV, Cine 5, ATV, SHOV TV gibi ulusal televizyon kanallarını ve yine birçok radyo kanalının yönetimini devralmıştır.
Başbakanlığa ve dolayısıyla iktidardaki Ak Parti Hükümeti'ne doğrudan bağlı olan TMSF devraldığı medya şirketlerinin yönetimine hükümete bağlı olduğu herkes tarafından bilinen kişileri getirmektedir" dendi.
Dilekçenin ekinde ise TMSF'nin devraldığı medya kuruluşlarının listesi savcılığa sunuldu. Gazete, televizyon ve radyoların tek tek sıralandığı dilekçede, Sabah- Atv, Takvim, Yeni Asır, Fotomaç'ın, 2007 yılında Turgay Ciner'den satın alınarak, Ahmet Çalık'a satıldığı belirtildi. 2013 yılında ise, Akşam ve Güneş gazeteleri ile Skytürk 360 ve Turkmax'ın Mehmet Emin Karamehmet'ten satın alınarak, 25 Aralık soruşturmasında şüpheli olan Nihat Özdemir ve Mehmet Cengiz'e satıldığı ifade edildi.

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, açıklamasında "Bağımsız kuruluşlar iktidarların arka bahçesi gibi kullanılamaz.
Bugüne kadar ellerindeki gayrı menkulleri ve arsaların nasıl satıldığını ve satılan arsaların, satıldıktan sonra imar uygulamaları ile plan tadilleri ile nasıl bir ranta dönüştüğünü ve bu ranttald bedellerin kimlerin cebine girdiği araştıracağız" dedi. Tekin, şöyle devam etti: "TMSF'nin elindeki gazetelerin ve televizyonların haber uygulamalarına baktığımızda son derece insafsız ve taraflı yanlı olduğunu da görüyoruz. Şimdi nerede kaldı sizin tarafsız bir kurum olduğunuz."

Haber: Taraf

    Cumartesi, 07 Haziran 2014 11:02

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica