Arka bahçeye suç duyurusu

CHP'li vekiller Gürsel Tekin, Sezgin Tanrıkulu ve Mahmut Tanal, TMSF'nin AKP'nin arka bahçesi gibi kullanıldığı ve medyayı dönüştürme aracı haline getirildiği gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. TMSF'nin son yıllardaki uygulamalarıyla ilgili suç duyurusu yapıldığını belirten Gürsel Tekin "TMSF'nin elindeki gazetelerin ve televizyonların haber uygulamalarına baktığımızda son derece insafsız, taraflı ve yanlı olduğunu da görüyoruz." dedi.

Yedi sayfalık suç duyurusu dilekçesinde, TMSF'nin ilgili yönetici ve görevlileri ile TMSF bünyesindeki gazete ve televizyonların yöneticileri şüpheli olarak yer aldı. Dilekçede şüphelilerin, TCK'nin 124'üncü maddesine aykırı olarak haberleşmenin engellenmesi suçu, TCK'nin 122'nci maddesi ayrımcılık suçu ve Basın Kanunu'nun 3'üncü maddesine aykırı olarak Basın Özgürlüğünü ihlal suçlarını işledikleri vurgulandı.

CHP İstanbul Milletvekilleri Gürsel Tekin, Sezgin Tanrıkulu ve Mahmut Tanal, TMSF'nin AKP'nin arka bahçesi gibi kullanıldığı ve medyayı dönüştürme aracı haline getirildiği gerekçesiyle kurum hakkında suç duyurusunda bulundu.

TMSF'nin son yıllardaki uygulamalarıyla ilgili suç duyurusu yapıldığını belirten Gürsel Tekin şöyle konuştu: "En son bir televizyon kanalının 5-6 ay önce satılıp daha sonra tekrar el konulmasını da doğrusu anlamış değiliz. Devletin kurumları ciddiyet içerisinde çalışır. Ya bu ciddiyetsizliktir ya da ciddiyetsizliğin ötesinde kafamızdaki bir soru işareti midir? Ve TMSF'nin elindeki gazetelerin ve televizyonların haber uygulamalarına baktığımızda son derece insafsız ve taraflı yanlı olduğunu da görüyoruz. Şimdi nerede kaldı sizin tarafsız bir kurum olduğunuz. Özellikle TMSF yetkililerinin aldıkları ücrederi ve harcamaları da merak ediyoruz."

Suçlamalar 7 sayfalık suç duyurusu dilekçesinde, TMSF ilgili yönetici ve görevlileri ile TMSF bünyesindeki gazete ve televizyonların yöneticileri şüpheli olarak yer aldı. Dilekçede şüphelilerin, TCK'nin 124'üncü maddesine aykırı olarak haberleşmenin engellenmesi suçu, TCK'nin 122'nci maddesi ayrımcılık suçu ve Basın Kanunu'nun 3'üncü maddesine aykırı olarak Basın Özgürlüğü'nü ihlal suçlarını işledikleri vurgulandı.

"Yönetimler değiştiriliyor"
Dilekçede, "Doğrudan Başbakanlığa bağlı olarak görev yapan TMSF birçok medya kuruluşuna el koymuştur. Çukurova Grubu'ndan olan alacaklarının tahsilini teminen Bankacılık Kanunu'ndan kaynaklanan yetkilerini kullanarak Aks Televizyonculuk ve BMC'den sonra gruba ait 10 şirketin daha yönetimini devralmıştır.
Bunlar dışında TMSF Akşam, Star, Sabah, Takvim, Yeni Asır, Güneş, Digitürk gibi ulusal yayın yapan merkez medya gazetelerini ve TV Platformunu, TGRT, Star TV, Cine 5, ATV, TMSF'nin AKP tarafından medyayı dönüştürme aracı haline getirildiğini vurgulayan CHP'li vekiller, kurum hakkında suç duyurusunda bulundu Gürsel Tekin, TMSF'nin elindeki kanalların haberlerinin, son derece insafsız ve taraflı olduğunun altını çizdi.
SHOW TV gibi ulusal televizyon kanallarını ve yine birçok radyo kanalının yönetimini devralmıştır. Başbakanlığa ve dolayısıyla iktidardaki Ak Parti, hükümetine doğrudan bağlı olan TMSF devraldığı medya şirketlerinin yönetimine hükümete bağlı olduğu herkes tarafından bilinen kişileri getirmektedir"
denildi.

"Gezi direnişi karalanıyor"
Dilekçede ayrıca şu ifadelere yer verildi: "Başta Akşam Gazetesi olmak üzere TMSF'ye devredildikten sonra Gezi olayları ve 17 Aralık süreçlerinde hükümet karşıtı toplumsal muhalefet ve eylemleri gündeme getiren gazete çalışanları tasfiye edilerek işten çıkarılmıştır.

Aksi tavırlar sergileyerek hükümet lehine haber yapan gazeteciler ise türlü yollarla ödüllendirilmiştir. TMSF'nin Show Tv'yi devraldığı 30 Mayıs 2014 tarihinden sonra Show Tv haber bülteninde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşması 4,5 dakika yer ayrılmışken CHP Genel Başkanı Kemal Kıİıçdaroğlu'na 45 saniye yer ayrılmıştır. Ve yine TMSF ile ilişkli tüm medya araçlarının bu şekilde hükümet yanlısı yayınlar yaptıkları aşikardır. Hükümete bağlı bir kurumun devraldığı medya araçlarının yine hükümet partisi lehine haber yapıyor olması suçtur"


Haber: Birgün

    Cumartesi, 07 Haziran 2014 10:46

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica