Onbinler Kadıköy'de buluştu

On binler Madımak Oteli'nde katledilenleri anmak ve AKP hükümetinin Alevileri yok sayan asimilasyoncu politikalarına karşı dün Kadıköy İskele Meydanı'nda buluştu.

Alevi Bektaşi Federasyonu bileşenleri, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, çeşitli siyasi parti ve demokratik kitle örgütleri temsilcileri ile binlerce yurttaş AKP'nin baskıcı ve ayrıştırıcı politikalarını protesto etti. Gezi direnişinin damga vurduğu mitingde "Her yer Taksim, her yer direniş" sloganı atıldı. PSAKD Genel Başkanı Bülbül, Türkiye'nin tek adam ve tek dini anlayışa gittiğini belirterek buna izin vermeyeceklerini söyledi.

Sivas'ta 2 Temmuz 1993'te Madımak Oteli'nin ateşe verilerek yakılması sonucu katledilen 2'si otel çalışanı 35 aydın ve sanatçı, Kadıköy İskele Meydanı'nda düzenlenen mitingle anıldı. Sık sık "Hükümet istila" sloganlarının atıldığı mitingde AKP'nin baskıcı ve ayrıştırıcı politikalarından vazgeçmesi istendi. Taksim Gezi Parkı'yla başlayan direnişin de selamlandığı mitingde gözaltına alınan ve tutuklananların serbest bırakılması talep edildi.

Sivas Madımak Oteli'nde katledilenleri anmak amacıyla Alevi Bektaşi Federasyonu bileşenleri, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) İstanbul Şubesi, çeşitli siyasi parti ve demokratik kitle örgütleri temsilcileri ile on binlerce Alevi, Kadıköy'de bir araya geldi. Mitinge CHP milletvekilleri Kadir Gökmen Öğüt, İlhan Cihaner, Gürsel Tekin, BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, ÖDP Genel Başkanı Alper Taş da katılarak destek verdi. Tiyatro sanatçısı Orhan Aydın da miting alanındakileri Taksim direnişini selamlamaya çağırdı ve hep bir ağızdan "Her yer Taksim, her yer direniş", "Bu daha başlangıç mücadeleye devam" sloganları atıldı. PSAKD Genel Başkanı Kemal Bülbül yaptığı konuşmada "Başbakan giderek tek adam ve tek parti düzenine gidiyor. Biz Aleviler bu tek adam istikametini hiçbir şekilde kabul etmiyoruz. Ey Başbakan sen bu ülkede tek başına iktidarsın. Daha neyi ispatlamaya çalışıyorsun. Bu mitingler neyin göstergesi biliyor musunuz; bunlar Tayyip Erdoğan'ın politikasının bitmişliğinin göstergesi" diye konuştu. Muhalef partilerine de seslenen Bülbül, tüm yurttaşları 2 Temmuz'da Madımak Oteli'nin önünde olmaya çağırdı.

Alevi bileşenleri adına koEllerinde Atatürk posterleri ve Türk bayrakları ile "Kızılbaşlar AKP'nin oyununu bozacak", "Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak" yazılı pankart ve dövizler taşıyan Aleviler, "Tayyip baksana kaç kişiyiz saysana", "Şeriata, faşizme karanlığa geçit yok" sloganları attı. Meydanda yapılan saygı duruşunda Madımak Oteli'nde katledilenlerin isimleri tek tek okunurken alanda bulunanlar hep bir ağızdan "Burada" diye bağırdı. nuşan Muharrem Aktaş da şiddet emrini veren sorumlular "3. köprüye Yavuz Sultan Selim ismi vermekten vazgeçin. Ülkemizin Yavuz Selim'e değil, aklı selime ihtiyacı var" diye konuştu.

"Yasaklara son verilsin"
Mitingde Taksim Dayanışması adına konuşan TTB Merkez Konsey üyesi Osman Öztürk de ülkedeki tüm toplantı ve gösteri yasaklarının sona erdirilmesini, Gezi olaylarında hakkında soruşturma açılmasını ve tutuklu bulunan arkadaşlarının serbest bırakılmasını istedi. CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt ise AKP'nin Gezi olaylarında CHP, Aleviler ve tüm solcuları hedef aldığını, onun için bu mitingin burada öneminin büyük olduğunu belirtti. Daha sonra halk müziği sanatçısı Arif Sağ ve CHP İstanbul Milletvekili olan sanatçı Sebahat Akkiraz, sevilen türkü ve deyişleri seslendirdi.

Haber: Cumhuriyet

    Pazartesi, 24 Haziran 2013 13:12

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica