Tekin: 1860ları referans göstermesi çok şaşırtıcı

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, "300 civarında can kaybı olan Soma'da neden kimse istifayı düşünmez? Hiç kimsenin kusuru yok mu? Bu kadar kusursuz bir müessese mi? İstifa edin soruşturmalar selametle sonuçlansın, bizler de bu hükümetin kusurlu olmadığını takdir edelim" dedi.

"Ne yazık ki Türkiye'de gün geçmiyor ki iş cinayetleri, acılar yaşanmasın" ifadesini kullanan Tekin, Soma'dan önce de her ay ortalama 30-40 "iş cinayeti" yaşandığını savundu. CHP olarak Parlamento'da "İş cinayetleri ile ilgili hassasiyetlerini" sürekli gündemde tuttuklarını dile getiren Tekin, iktidar partisinin ise bu meseleleri ciddiyete almadığını söyledi. Soma'da sadece Türkiye'yi değil, bütün dünyayı yasa boğan bir olay yaşandığını anımsatan Tekin, olayın olduğu andan itibaren CHP milletvekillerinin, dün de Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun bölgeye giderek, acılara ortak olduğunu kaydetti. CHP'li Tekin, "Dünyanın bilimle teknolojiyle buluştuğu bir dönemde, bir ülkenin başbakanın, daha düne kadar "küresel ülke olduk" diyen bir Başbakan'ın 1860'ları referans göstermesi doğrusu şaşırtıcı" dedi.
Kılıçdaroğlu'nun "böyle büyük acının yaşandığı bir ortamda meselenin siyasallaştırılmaması" için kendilerini uyardığını bildiren Tekin, ayrıca Kılıçdaroğlu'nun "Daha çok acıları paylaşalım. Toprağın altındaki canları kurtarmak için bütün imkanlarımızı seferber edelim " şeklinde talimat verdiğini aktardı.

Ortalama iş yaşamı
Tekin, şöyle konuştu: "Ama maalesef ona buna edep dersi verenler, edeplerini aşarak CHP'nin vermiş olduğu önergenin Somayı kapsamadığını, onu başbakanın kendisinin siyasallaştırdığını da sizlerin takdirinize sunmak istiyorum. Sadece Nisan ayında verilmiş bir önerge değil, Parlamentoya gittiğinizde CHP'nin yıllardır iş cinayetieriyle ilgili her ne kadar Sayın Başbakan bunları bir fıtrata bağlamış olsa da keşke 17 Aralık'ı da fıtrata bağlasaydı onu da incelemiş, altında nelerin olup olmadığını öğrenmiş olurduk."

Haber: Günboyu

    Salı, 20 May 2014 10:22

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica