Gürsel Tekin: "Edeplerini aştılar"

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Soma'daki maden faciasıyla ilgili yaptığı açıklamada Başbakan Erdoğan'ı ve yurtaşa tekme atan Başbakanlık Müşaviri Yusuf Yerkel'i sert sözlerle eleştirerek, "O'na buna edep dersi verenler, dün edeplerini aştılar" dedi.

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında genel merkezde toplandı.

Kemal Kılıçdaroğlu'nun MYK'da revizyon yapmasının ardından ilk toplantı gerçekleştirilirken, MYK açıklamasını ise Genel Sekreter Gürsel Tekin yaptı. Başbakan Erdoğan'ın Soma'daki ziyareti sırasında bir kadını yumruklamasını ve Başbakanlık Müşaviri Yusuf Yerkel'in bir madenci yakınını tekmelemesini sert bir şekilde eleştiren Tekin, şunları söyledi: "Bir ülkenin Başbakanı vatandaşı dövüyorsa, onun danışmanının da öldürmesi lazım. Bu son derece doğaldır. Bu bildik Başbakan işte. Ona buna edep dersi verir ama edepsizliğin daniskasını da kendileri yaparlar. Markete sığınmış. Sığınacak tabi. Kaç insanın öldüğünü bilmeyen bir hükümete, canlarımızın ailelerinin tepkisi üzerine senin danışmanın dayak atacak, senin polisin copla dövecek. İnsaf yani, inanın çok duygusal bir andayım, kötü cümle kullanmak istemiyorum. Sorumluların derhal ve derhal istifa etmeleri gerekir."

Tekin, "Aslında bütün dünyada benzer meseleler olduğunda ne yapılır?" sorusunu da gündeme getirerek şunları söyledi: "Siyasetçilerin demokrasilerde olan istifa müessesesini işletmesidir. Hiçbir şey olmamış gibi bırakın olayın araştırılmasını, trafo mu başka gerekçe mi? Halen bu saate kadar kaç kişinin orada olup olmadığını, kaç canın hayatını kaybettiğini bilmiyorsak, bu ülkede sorumluların derhal istifa etmeleri gerekir. Bir bakan, önümüzdeki günlerde araştırılması ve soruşturulması gereken bir meseleyle ilgili bir firmanın kusursuz olabildiğini tarif edebiliyorsa, yarın orada bu soruşturmaları yapacak bilirkişilerin nasıl bir davranış içinde olacağını sizin takdirinize bırakıyorum."

"Kriz masası oluşturduk"
Gürsel Tekin, CHP olarak, başta Genel Başkan Kılıçdaroğlu ve çalışma yaşamından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya başkanlığında genel merkezde ve Soma'da bir kriz masası oluşturduklarını söyledi.

Tekin, "Gün gün takip edilecek. Sadece ölülerimizi, canlarımızı defnetmek için değil aynı zamanda bu meselelerin sonuna kadar araştırılması, gerek hukuken, gerek idare olarak soruşturulması, araştırılması ne gerekiyorsa CHP bunu yakinen takip edecektir" dedi.

Haber: Yurt Gazetesi

Anahtar Kelimeler
    Cuma, 16 May 2014 11:32

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica