"Türkiye'ye yakışacak bir cumhurbaşkanı gelecek"

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, "Sadece Cumhuriyet Halk Partisi'nin değil, 76 milyon yurttaşımızın güvencesi olabilecek, demokrasi ve özgürlükler kısıtlandığında kendisini kalkan edebilecek bir cumhurbaşkanı adayına ihtiyaç var. Bu doğrultuda çok ciddi çalışmalarımız var. Türkiye merak etmesin, Türkiye'ye yakışır bir cumhurbaşkanı gelecektir" dedi.

Bir gazetecinin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün görüşmesini hatırlatması üzerine Tekin, "Gül'le mi görüşür, Ahmet'le mi, Mehmet'le mi görüşür" ama Cumhuriyet Halk Partisi bu konuda (cumhurbaşkanlığı seçimi) çok ciddi bir çalışma içerisindedir" ifadesini kullandı.

Türkiye'nin son dönemde yaşadığı sıkıntılar nedeniyle, demokrasi ve özgürlük konusunda hassasiyeti olan bir cumhurbaşkanı adayına ihtiyacı olduğunu belirten Tekin, "Sadece Cumhuriyet Halk Partisi'nin değil, 76 milyon yurttaşımızın güvencesi olabilecek, demokrasi ve özgürlükler kısıtlandığında kendisini kalkan edebilecek bir cumhurbaşkanı adayına ihtiyaç var. Bu doğrultuda çok ciddi bir çalışmalarımız var. Türkiye merak etmesin, Türkiye'ye yakışır bir cumhurbaşkanı gelecektir" diye konuştu.
CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, çözüm süreciyle ilgili soru üzerine, barış sürecinin mutlaka devam etmesi gerektiğini belirterek, şunları söyledi: "Barışın hukuksal altyapısı oturtulmadan sadece 3 cümleyle barış sürecinin devam etmesi mümkün değildir. En basit örneği, yüzde 10 seçim barajının bile indirilmemesi, barış sürecine nasıl bir bakış olduğundan çok net bir şekilde gözüküyor."

Haber: Gün Boyu

    Pazartesi, 12 May 2014 11:10

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica