"76 milyonun güvencesi olmalı"

Gürsel Tekin, partisinin cumhurbaşkanı adayı profilini açıkladı. Adayın "76 milyonun güvencesi" olması gerektiğini söyleyen Tekin, "Anayasaya ve hukuka da saygılı olacak" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, partisinin cumhurbaşkanı adayı profilini, "Anayasaya, hukuka saygılı olacak, 76 milyonun güvencesi olacak. Yerel medyanın da genel medyanın da vatandaşın da güvenebileceği bir cumhurbaşkanı, bu cumhurbaşkanı profilinde onlarca insan var. Önümüzdeki günlerde hep beraber göreceğiz" sözleriyle özetledi. CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay ile birlikte TBMM'de düzenlediği basın toplantısmda konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin, "Siyasi partiler arasında bir ittifak bekleniyor mu?" sorusuna ise Yurttaşlar ittifak edecek. Bütün bu kirliliklerin üstesinden gelebilecek cumhurbaşkanı adayı Türkiye'de çıkacaktır" yanıtım verdi.

Gürsel Tekin'in basın toplantısı özetle şöyle:

Kurultay yok
Olağanüstü kurultay gündemimizde değil. Olağanüstü kurultay koşullarını delegasyon, delege belirler, bugüne kadar herhangi bir CHP delegesinin kongre talebi olmadığını çok açık ve net bir şekilde görüyoruz. Özellikle havuz medyasında oturup bize akıl verenler kendilerine bir baksınlar. 30 yıldır ben özellikle 80'den sonra solda, CHP'de bir parçalanmayı, kavgayı, gürültüyü, patırtıyı arzu eden kadroların ekiplerin olduğunu biliyorum. Elbette arkadaşlarımızın eleştirileri olabilir, son derece doğaldır. Parti içindeki eksikliklerin, aksaklıkların tartışılması, müzakere edilmesi son derece doğru ama bazı arkadaşlarımızın keşke medya kanalıyla değil, önümüzde Parti Meclisi, grup toplantısı ve parti mekanizmalarında bu görüşlerini bildirselerdi daha makbul olurdu.

Soru işaretleri giderilmedi
Sayın Kılıçdaroğlu'na yönelik saldırıya ilişkin yeni herhangi bir veri yok. Kafamızdaki soru işaretleri hala giderilememiş, onları bekliyoruz. Grup toplantısına ilişkin ise özel bir önlemimiz yok. Özel bir korunaklığa ihtiyacımız olmadığını herkes bilsin, Sayın Kılıçdaroğlu'nun hiç ihtiyacı yok. Korunacak durumda değiliz.

Başbakan'ın gerilimi
Siyasette gerilim yok, Başbakan'ın gerilimi var. Bir önerim var. Başbakan bence bir ferman çıkarsın. Bir ferman yasasında gazetecilerin, siyasetçilerin, sivil toplum örgütlerin, işadamlarının ne yapıp yapmayacağını muhalefetin, ana muhalefetin nasıl davranıp davranmayacağını, bize bir ferman gönderirse biz de onu sıkıntıya sokmamış oluruz. Diyanet İşleri'ni kullanarak en kutsal değerlerimizden olan Hazreti Peygamberin doğum yıldönümünde bir siyasal malzeme haline getirmesini de toplumun vicdanına sunmak istiyorum. Diyanet İşleri'nin de sanki bir AKP il toplantısı gibi davranmasını da şiddetle kınıyorum. Önümüzdeki günlerde Diyanet İşleri Başkanını da siyasete bekliyoruz.  

Rıza Sarraf'ın açtığı davalar
Böylesi bir iktidar ortamında bu kirli işadamının kendisine bu yolu hak bulması son derece doğal görüyorum. Bir önerim olacak. O işadamına da seslenmek istiyorum. Senin ofisine gelen işadamlarının, siyasetçilerin, bakanların, belediye başkanların, çocukların kimler varsa sadece o kamerayı kamuoyuna açıklayalım. O kamerayı gördüğünüzde insanlığınızdan utanacağınızı ben siyaseten siyasetçiliğimden utandığımı da ifade etmek istiyorum. İşyerinin kamerasını da açabilirsiniz, onu açtığınızda Türkiye'deki bütün kirlilikleri çok net bir şekilde görebilirsiniz. Bir lağımın patlaması gibi görebilirsiniz.

Sarıgül İddiası
"Bir gazete yazarı iddiada bulundu, Mustafa Sarıgül'ün, CHP Genel Başkanı'ndan genel başkan yardımcılık görevini istediği gibi bir iddia gündeme geldi, ne diyorsunuz?" sorusuna da Tekin, "Gazetecinin cahilini de Allah kimseye göstermesin. Bir gazeteci en azmdan siyasi partilerde yöneticilik nasıl olur, diye bakar. Buna da bakmamışsa ne diyeceğim" dedi.
 
Medya Toplulaştırılması
Mustafa Balbay ise "Yerel medyanın soruları" hakkında "Anadolu'da her ilde neredeyse 2.5 medya, 2.5 gazete kalacak gibi bir çalışma yapılıyor. Anadolu'da böyle bir medya toplulaştırması yaşanıyor. Adeta GDO'lu, geni değiştirmiş organizma gibi GDO'lu büyümüş ama gazetecilik değerleri büyük erozyona uğramış Anadolu medyasına doğru gidilmekte. Bugün bin 300 gazete var Anadolu medyasında hedef 400- 500'e indirmek. Basın İlan Kurumundan ilan alan gazete sayısmı 900'e indirmişler" diye konuştu.

Haber: Yurt Gazetesi

    Salı, 15 Nisan 2014 09:44

Bağlantılı Konular