"Bizi ilgilendiren saldırgan değil arkasındaki karanlık odaklar"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, "Saldırının arkasında birçok faktör var. Sadece bir milletvekili ile bağlantılı değil, son derece profesyonelce planlanmış bir eylem. Sağlıklı bir soruşturma yapılırsa bunun münferit bir olay olmadığını kamuoyu görecektir." dedi.

CHP Gene Başkan Yardımcısı  Gürsel Tekin, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na TBMM'de düzenlenen saldırının planlı ve profesyonel olduğunu söyledi. Gazetemize ziyarette bulunan Tekin, Genel Yayın Yönetmenimiz Merdan Yanardağ ile sohbet etti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yapılan saldırının basit bir saldırı olmadığını söylediniz, arkasında ne olduğunu düşünüyorsunuz?
Saldırganın "Öyle elimi kolumu sallayarak geldim, ana muhalefet liderine tepkimi gösterdim" demesi mümkün değil. Geliş güzergahında mobeseler var, bu mobeselerin incelenmesi gerekmektedir. Saldırgan tek midir, kimlerle geldi kimlerle konuştu? Bunlar önümüzdeki günlerde ortaya çıkacak. Saldırgan iki cep telefonu kullanmasına rağmen iki telefonunu da yanına almadan gelmiş. Saldırgan saldırıdan üç saat önce meclise geliyor. Bu üç saati nerede geçiriyor? Kimlere gidiyor?Savcılıktaki ifadeye bakıldığında kız kardeşine "Önümüzdeki günlerde ciddi param oalcak dediği görülüyor. Saldırganın parasının olmadığı borçlu olduğu halde iddiaya göre 1800 lira olan borcu üç gün önce bankaya ödeniyor. Saldırganın annesi önemli bir cümle kullandı: "Oğlumu kullandılar" dedi. Kim kullandı? Sağlıklı bir soruşturma yapılırsa bunun münferit bir olay olmadığını kamuoyu görecektir.

Sizce saldırganın bir milletvekiliyle bağlantısı var mı?
Arkasında birçok faktör var. Sadece bir milletvekili ile bağlantılı değil, son derece profesyonelce planlanmış bir eylemdir. Görüntülerde saldırganın TBMM'de içerideki cihazdan geçtikten sonra dönerek görevli polise bir kağıt uzattığı görülüyor. Burada belli ki görevliye adres soruyor. Sorduğu adres kim? Bir milletvekili mi? Siyasi mi? Ne sorduğunu bilemiyoruz.

Saldrıyı önümüzdeki cumhurbaşkanlığı seçimlerine bağlıyor musunuz?
Şu an bağlamıyorum, ancak bu olayı kurgulayanlar mutlaka bir amaç uğruna saldırıyı düzenledi. Amacının ne olduğu konusunda siyasal bağlantılara göre yorum yapabiliriz. Saldırgan AKP üyesi çıktı. Bu durumun tersini kamuoyunun takdirine sunmak istiyorum. Bir CHP üyesi Başbakan'a bunu yapsaydı devletin kruumları ve medya nasıl davranırdı? Bu durumu herkesin vicdanına bırakıyorum. Başbakan, İzmir'de kendisini protesto eden kadına hem dava açtı hem de kamuoyuna çıkıp günlerce "CHP zihniyeti" dedi.

Seçimi AYM'ye götüreceğiz
YSK, CHP'nin  Ankara'da seçimlerin yenilenmesi talebini reddetti. CHP nasıl bir adım atacak?
Maaledef kirli bir seçim yaşadık. Anayasa mahkemesi ve uluslararası mahkemeler de dahil olmak üzere, CHP olarak hukukun bütün gereklerini yerine getireceğiz. İstanbul'daki bazı seçim itirazlarımız "sonuç değişmez" denilerek reddedildi. Bu hukuk mantığı değildir. Bu "Vurdu, ne olmuş canım ölmemiş ki, ne davacı oluyorsun" demeye benziyor. Sonucu değiştirsin, değiştirmesin 1 oy da olsa insanların içinin rahatlaması için oylar yeniden sayılmalıdır.
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ YSK aleyhine hiçbir merciye başvurulamayacağını söyledi...
Bu kirli seçimin sorumlusu Adalet Bakanı, İçişleri Bakanı, Enerji Bakanı'dır, YSK'dır. Türkiye'nin karizması dünyada yer altında. Kedi hikayesiyle bütün yabancı gazetelerin mizah konusu haline geldik. 40 ilde elektrik kesildi, Bakan "Trafo'ya kedi girdi dedi. Bu Türkiye'ye yakışmıyor.

Haber: Yurt Gazetesi

    Cuma, 11 Nisan 2014 10:54

Bağlantılı Konular