"Soruşturma kapatılırsa belgeleri açıklarız"

Kemal Kılıçdaroğlu'nu yumruklayan Orhan Övet'in tanıdığı siyasiler olduğu yönünde bilgi sahibi olduklarını belirten CHP'li Tekin, olayın kapatılamayacağını söyledi. Bu durumda ellerindeki belgeleri kamuoyuyla paylaşacaklarını belirten Gürsel Tekin, "Polisin sormadığı sorulardan anladık ki bizim ulaştığımız bilgiler daha sağlıklı" dedi.

Samast benzetmesi
Hrant Dink ya da benzer olaylarda Ogün Samast gibi Orhan Övet gibi isimlerin kullanıldığına işaret eden Gürsel Tekin, "Kirli işlerde bu tür nitelikli kişiler kullanır. Samast da vatan için yaptığını söylemişti. Bu saldırgan da aynısını söylüyor. Faili meçhul cinayetlerin tümünde kendisine vatansever diyen suç dosyası kabarık kişiler kullanılır. Bu olayda da şahsiyetin önemi yok. Arkasındaki karanlık kişi ve kurumlar çıkarılmalı"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yumruklu saldırıyı gerçekleştiren Orhan Övet'in tanıdığı milletvekilleri ve siyasiler olduğu yönünde bilgi sahibi olduklarını, soruşturma sürecinde bunun üstünün örtülmesi durumunda, ellerindeki bilgi ve belgeleri kamuoyu ile paylaşacaklarını söyledi.

Ailesi söylüyor
Gürsel Tekin, BUGÜN'e yaptığı açıklamada, Övet'in ailesi ve çevresini tetkik ettiklerini, bilgi ve duyuma ulaştıklarını, tüm bu bilgi ve verilerin doğruluğunu kontrol ettiklerini söyledi. Tekin, "Örneğin birçok siyasi ile milletvekili ile ilişkisi olduğunu ailesi, kız kardeşi, arkadaşları söylüyor. Bu vekiller, siyasiler kimler? Bizim bilgi ve duyumlarımız var. Polis bu duyumlarla ilgili hiç kimsenin ifadesine başvurmuyor. Örneğin Elmadağ belediye başkanı ile yakın ilişkisi önemli. Elmadağ Belediye Başkanı yanıt versin, Övet'in tanıyor mu tanımıyor mu? İlişkisinin boyutu nedir? Soruşturmanın sağlıklı yürüyeceğine inanıyoruz. Ancak bütün bu soruların yanıtları, soruşturmada kapatılmak istenirse, elimizde sağlıklı bir taramadan geçirilmiş, doğrulanmış tüm bilgi, belgeleri kamuoyu ile paylaşacağız" dedi.

Savcılık soruşturmasının çok önemli olduğunu, polisin "hikayeden" ifade aldığını belirten Tekin, şöyle devam etti: "Övet'in çevresinde tetkik yaptık. Temaslar kurduk. Polisin sormadığı sorulardan anladık ki bizim tetkik ve ilişkilerimizle ulaştığımız bilgiler daha sağlıklı. Polisin olayın üstünü kapatmak istediği düşüncesine inanmak istemiyorum. Soruşturmanın savcılık ayağının sağlıklı şekilde yürüyeceğine inanıyoruz. Çünkü poliste sorulması gereken hiçbir soru sorulmamış.

Başbakan olsaydı ne olurdu?
Buradan namuslu gazeteci, aydın, bürokrat, siyasi, iş dünyası tüm çevrelere sesleniyorum. Bu saldırgan CHP üyesi olsaydı, saldırdığı kişi Başbakan olsaydı, bırakın başbakan olmasını, AKP'li olsaydı, şimdi neler olurdu? Polis nasıl hareket ederdi? Soruşturma nasıl yürürdü? İzmir'de bir kadın Başbakanı ayakkabı kutusu göstererek protesto ettiği için dikkatinizi çekiyorum saldın değil, sadece protesto etti diye, neler oldu; evinden alındı, sorgulandı. Siyasiler dünyanın her yerinde protesto edilir. Protestoya bile tahammül edemediler. Bu protesto da değil planlı, organize bir saldırı."

 

Haber: Bugün

    Cuma, 11 Nisan 2014 10:03

Bağlantılı Konular