Gürsel Tekin: Rey namustur çocuklara anlatmalıyız

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, "Rey namustur. Çocuklarımıza bu seçimin adil olduğunu iç rahatlığıyla anlatamıyorsak ortada büyük bir skandal var demektir" dedi. Gürsel Tekin, yaptığı yazılı açıklamada, "Bugün yalnızca CHP seçmenine değil, 30 Mart'ta sandık başına giden herkese, tüm halkımıza sesleniyorum" derken, seçime giden günlerde ayyuka çıkan yolsuzluk ve usulsüzlük atmosferinin, demokrasinin en temel koşulu olan seçimlere de yansımaması için CHP olarak var güçleriyle çalışmaya devam ettiklerini belirtti.

Sandığı kaçırıyor
Türkiye'nin "tarihi bir testten" geçtiğini ifade eden Gürsel Tekin, "Yurttaşlarımız yüzde 90 oranında seçimlere katılarak demokrasi testinden büyük bir başarıyla çıkmıştır. O gün sandığa giden tüm yurttaşlarımızın devletten tek bir beklentisi var; oyların şeffaf ve hızlı bir şekilde sayılarak sonuçların açıklanması. Son 48 saat içinde yaşananlar hükümetin bu testte sınıfta kaldığını göstermektedir. Hükümet aylardır milli iradenin adresi olarak işaret ettiği seçim sandığını şimdi milletten kaçırıyor. Her türlü adli ve idari pisliği sandıkla temizleyeceğini söyleyenlerin bugün halktan sandığı kaçırmasına müsaade etmeyeceğiz. Dünyanın neresinde oy veren seçmen oylarını çöplerde arar? Madem sandık kutsaldır o zaman sandığın namusunu zedelemeyeceksin" dedi.

Şaibe karışmıştır
Ankara'da, Antalya'da, Ağrı'da, Üsküdar'da, Yalova'da oylarının peşine düşen yurttaşların hükümete bir ahlak dersi verdiğini belirten Tekin, şöyle devam etti: "Buradan iradelerine sahip çıkan tüm adaylara ve seçmenlere saygı ve şükranlarımı gönderiyorum. Onlar katılımcı demokrasinin ne olduğunu dosta düşmana gösteriyor. Bu memlekette demokrasi sandık torbasının üstünde yatan seçim görevlileriyle, gece sabaha kadar koridorlarda bekleyen ve sandıklar çalınmasın diye nöbet tutanlarla gelecek."

Haber: Günboyu

Anahtar Kelimeler
    Pazartesi, 07 Nisan 2014 11:15

Bağlantılı Konular