CHP'den fişleme iddiasına sert tepki

Bir gazetede dün yer alan "MİT'in Deniz Baykal'ın kızı ve damadının da aralarında olduğu şahıs ve şirketleri fişlediği" iddiasına CHP'den sert tepki geldi. CHP genel başkan yardımcıları Gürsel Tekin ve Umut Oran, 'sorumlulardan hesap sorulacağını' dile getirdi.

MİT'in CHP'li şirketleri, belediye başkanlarını ve şaM 'Vahim bir iddia' iddialara CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi de "Öyle bir şey varsa bu vahim bir iddiadır ve araştırılması gerekir" yanıtını verdi. CHP'li Tufan Köse ise "Hukuk devletinde fişlemeyi 'abıka kaydı' yoluyla adliyeler yapmalı. Bu sadece istihbarat örgütlerinin spontane kendiliğinden yapabileceği bir iş değil, bunda iktidardaki bir kısım odakların katkısı vardır" dedi. hışlan fişleyip Başbakanlığa bildirdiği iddiası, Ankara kulislerini karıştırdı. Taraf gazetesinde yayınlanan belgelerde, CHP'nin eski Genel Başkanı Deniz Baykal'ın kızı Aslı Baykal Ataman ve damadı Halil Atamanın da fişlenenler arasında olduğu iddia edildi. Şifahi olarak Başbakana iletilen bilgilerde, fişlenen isimlerin ticari faaliyetlerinin yanı sıra "CHP'li, solcu, Hıristiyan" gibi ibarelerin de yer aldığı ileri sürüldü. Belgelerin amacının fişlenen kişilere kamu kurumlarında görev vermemek ve ihalelere sokmamak olduğu ileri sürüldü. CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, yaptığı yazılı açıklamada, dinleme ve fişleme konusunda Başbakan'ı eleştirdi. Tekin, "Başbakanıhem kınıyor hem de uyarıyorum. Keser dönecek, sap dönecek ve sen de bu yaptıklarının hesabını hukuk önünde vereceksin" dedi.

'CHP'liler hedep alınıyor'
Tekin, mafya yöntemleri ile dinlemelerin yapıldığını ve bunun CHP Genel Başkanı'na kadar uzandığım bildiklerini kaydetti. Tekin, Kılıçdaroğlu'nun nefesinin ve yakın çevresinin, dinlendiği ve izlendiğinin iktidar tarafından itiraf edildiğini vurguladı. Tekin, fişlemeler de ve dinlemelerde eski-yeni CHP genel başkanları ile siyasetçi, gazeteci, aydın, demokrat ve namuslu işadamlarının hedef alındığının bilindiğini açıkladı.

Haber: Bugün

Anahtar Kelimeler
    Cuma, 14 Haziran 2013 13:03

Bağlantılı Konular