Tekin'den Cumhurbaşkanı Gül'e "HSYK" çağrısı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) yapısında değişiklik yapan kanun teklifine ilişkin konuştu.

Tekin, yoğun bakım ünitesinde tedavi gören duayen foto muhabiri Ara Güler'i ziyaretlerinin ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı.

Bir gazetecinin "HSYK teklifinin görüşmeleri sırasında dün TBMM Genel Kurulu'nda kavgalı bir oturum oldu. Bu tartışmaları nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusu üzerine Tekin, Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun, olağanüstü bir coğrafyada uzun yıllar yaşamış bir siyasetçi olduğunu, kendisinin o dönemleri çok iyi hatırladığını söyledi.

Hakimlerin, savcıların ve polislerin baypas edilip adeta olağanüstü dönemlerdeki gibi yetkisiz hale getirildiğini anlatan Tekin, şöyle konuştu:
"HSYK, bu kararı geçirirse kime yarayacak? Bu ülkenin hırsızlarına yarayacak. 'Hırsızların gözü aydın olsun' diyeceğiz. Önümüzdeki dönemde bu kritik sürecin hangi boyuta geleceğini hepimizin kestirmesi mümkün olmayacak. Çok tehlikeli bir sürece giriyoruz. Bu ülkenin tek vatan haini var.

O da hırsızlarıdır. Yolsuzluk yapanlarıdır. Yetimlerin hakkını yiyenlerdir. Bu süreçte önümüzdeki belli ceberut anlayışıyla HSYK kararı geçecek. Sayın Cumhurbaşkanı'nı göreve davet ediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı, umut ediyorum ki bunun gereğini yapacaktır. Yapmazsa da CHP olarak Anayasa Mahkemesine götürüceğiz."

"Dünyanın hiç bir yerinde paralel devleti kabul etmek mümkün değil"


CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, "devlet içinde devlet var" ifadesini nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine, şunları söyledi:
"Dünyanın hiç bir yerinde paralel devleti kabul etmek mümkün değil. Bazen de şunu düşünüyorum; iyi ki de paralel devlet varmış. Olmasaydı, bu olup bitenleri nasıl görecektik. Bu hırsızlıkları, yolsuzlukları, bu kadar aymazca davranışları, telefonlarla arsa, ihale pazarlıklarını, para aldı-verdilerini nasıl görecektik. Bu bakanların yolsuzluklarını nasıl görebilecektik. Doğrusu çok merak ediyorum. Öncelikle bütün bu halkla ilişkilerle bu yolsuzlukların üzerini kapatmaları mümkün değil. Sadece 4 bakanla değil. İzmir'deki duruşma devam etmiş olsaydı, 3 bakana uzanıyordu. Önümüzdeki süreçte bunları göreceksiniz. Bu sadece 4 bakan değil, daha çok bakanlara da ulaşacaktır."

"Seçimlerden umutlu musunuz?" sorusuna Tekin, "Kesinlikle umutluyum" karşılığını verdi.

Son günlerde döviz kurlarında yaşanan değişiklikle ilgili bir soruyu Tekin, "Küresel sermaye bütün bu olup bitenler karşısında ne yapabilir? Hukukun işlemediği yerde sermayedar olarak siz durmak ister misiniz? Yatırım yapmak ister misiniz?" diye yanıtladı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu da "TÜSİAD çok açık net bir biçimde, cesaretle bütün bu eleştirileri ortaya koydu. Bugüne kadar, son bir yılda böyle bir eleştiri yapmamışlardı. Çok ağır biçimde eleştirdiler ve tabloyu ortaya koydular. Hükümetin bu tabloyu görmesi lazım." diye konuştu.

Haber: CNNTürk

Anahtar Kelimeler
    Cuma, 24 Ocak 2014 16:47

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica