"Milletle inatlaşılmaz"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Taksim'deki olaylara ilişkin, "Bu olayları sadece iktidar yetkililerinin değil, parlamentoda siyaset yapan bütün siyasi partilerin iyi okuması gerekiyor" dedi.

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Beşiktaş’ta bir restoranın açılışına katıldı. Tekin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Taksim Gezi Parkı protestolarını bir hak talebi olarak niteledi.

Tekin, herkesin bir haftadır yaşananları iyi okuması gerektiğini vurgulayarak "Bu olayları sadece iktidar yetkililerinin değil, parlamentoda siyaset yapan bütün siyasi partilerin iyi okuması gerekiyor" diye konuştu.

Olayları bir toplumsal hak arayışı olarak değerlendiren Tekin, bunların, insanları bölüyormuş gibi algılanmasının Türkiye’ye zarar vereceğini belirtti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’nın, kullandığı cümlelerin, Türk siyasetinin yanı sıra ekonomiye de zarar verdiğini görmesi gerektiğini ifade eden Tekin, şöyle devam etti:

"Bu toplumda siyasi düşünceleri ne olursa olsun, Taksim ya da Türkiye’nin herhangi bir ilindeki bu hak arama eylemlerini bir ekibe, gruba bağlamak, siyaset ve Türk demokrasisine yapılabilecek en büyük yanlışlardan biridir. Özür dilemek bir erdemdir, Türk ve dünya siyasetinde olan şeylerdir. Hata ya da yanlış yapabilirsiniz. Kendi hatanızı telafi edersiniz.

Siyasetçinin milletle kavgası düşünülemez. Milletle inatlaşılamaz. Sayın Başbakan bu tavrından vazgeçecek ve bu taleplere kulak verecek. Yani en azından kendi imkanı olmasa da danışmanlarını, siyasetçilerini o alanlara gönderdiğinde çok makul, insani, demokratik ve özgürlükçü taleplerin olduğunu görmüş olacaktır." Tekin, daha sonra kurdele keserek açılışını gerçekleştirdiği restoranda bir süre müşterilerle sohbet etti.

Haber: Posta

Anahtar Kelimeler
    Cuma, 07 Haziran 2013 12:58

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica