CHP'li Tekin ve Tanrıkulu STK'larla buluştu

CHP Genel Başkanları Sezgin Tanrıkulu ve Gürsel Tekin, İstanbul'daki birçok hemşehri derneği federasyonunu bünyesinde toplayan Anadolu Konfederasyonu'nun bir otelde düzenlediği toplantıda, STK temsilcileriyle biraraya geldi.
Toplantıda söz alan STK temsilcileri, CHP'nin çözüm süreci karşı durduğu eleştirisinde bulundu.

Van Gölü Dernekler Federasyonu adına konuşan Yusuf Tuncil, CHP'nin çözüm sürecine destek vermesi gerektiğini belirtti. Siirt ve Batman Federasyonları adına söz alan Hikmet Sırma, "Keşke Sezgin Tanrıkulu, her zaman Diyarbakır Baro Başkanı kalsaydı, orada söylediklerini savunsaydı. CHP hiçbir zaman birey endeksli olmadı. CHP muhalefat olmak için muhalefet yapıyor. Salı günkü grup toplantılarındaki sert üslup, halkta sıkıntılara neden oluyor." değerlendirmesinde bulundu.

CHP'nin yüzleşmesi gerekiyor
Doğu ve Güneydoğu Dernekleri Platformu Başkanı Abdulhakim Baş da, devletin 1938'a kadar Doğu ve Anadolu Bölgeleri'nde çok acılar çektirdiğini ifade ederek, "O dönemde iktidarda sadece CHP vardı. CHP'nin bu politikası ile yüzleşmesi gerekiyor. Ancak bugünkü CHP bunun yerine geçmişe sahip çıkıyor. Kemal Kılıçdaroğlu CHP'nin başına geldiğinde umutlandık. Çözüm süreci Kürtler için büyük bir fırsattır. CHP'nin bu dönemde barış sürecini desteklemesi gerekirken, maalesef bu rolü AKP'ye kaptırdı. CHP ya sürece destek olacak, destek olmazsa alternatif bir yol geliştirmesi lazım. CHP'nin sürecin dışında kalmaması gerekir." diye konuştu.

CHP'de tablo çok kötü
Barışa Evet Silaha Hayır Platformu temsilcisi Maksut Konyar, STK'ların ülkelerin sorunlarına duyarsız kalmaması gerektiğini kaydetti. Çözüm süreciyle Türkiye'de ölümler yaşanmadığına dikkati çeken Konyan, "CHP'deki değişmden çok umutlanmıştık. Anti demokratik uygulamalar maalesef canlar yakmaya devam ediyor. CHP'ye baktığımızda şu anki tablo çok kötü. Birgul Ayman, Emine Tarhan, Süheyl Batum'ın sözlerini dinlediğimizde hayretler içinde kalıyorum. CHP sosyal demokrat partiyim diyor ama bunun tam aksine ulusalcı politikalar uyguluyor. CHP, yazar Ahmet Altan kadar iktidara yön verici politikalar geliştiremedi. İktidar Partisi çözüm sürecinde büyük risk aldı. Türkiye'nin en büyük sorununa neşter vurdu." ifadelerini kullandı.

CHP'de üslup sıkıntısı bulunduğunu belirten Malatya Dernekler Temsilcisi Yılmaz Durmuş, CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun üslubunun eski Genel Başkan Deniz Baykal'ı arattığını, CHP'nin barış sürecine katkı yapması gertiğini söyledi.

Tekin, dehşete düştü
STK temsilcilerinden sonra söz alan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, CHP'ye yönelik eleştiriler karşısında dehşete düştüğünü belirterek, "Bizi eleştirirken doğrusu AKP'yi övmeniz beni çok şaşırtı." dedi.

Tekin, CHP'nin tüm eksiklerine rağmen, çözüm sürecinin karşısında olmadığını söyledi.

Eksiğimiz olabilir
Türkiye'de ilk kez Kürt sorununu programına alan partinin CHP olduğunu ifade eden Tekin, şunları kaydetti:
"Eksiğimiz olabilir ama iktidar partisinin sayfasında Kürt kelimesi ile ilgili bir kelime bulamazsınız. Sürecin en sıkıntılı dönemde Sayın Genel Başkanımız, Başbakanı ziyaret etti. 'Ana muhalefet olarak katkı vermek isteriz.' dedi. Başbakan o toplantıda 'Bu iş BDP ile olmaz. İnsanların dinine dil uzattı. Zerdüşt.' dedi. Başbakanın kullandığı ağır laflara bir bakın. CHP'nin eksikleri var ama ceberrut bir iktidarla karşı karşıyayız. Barışı kim istemez? CHP olarak sekiz tane farklı rapor hazırlamışız. Erdal İnönü DGM'de yargılandı. Altan Öymen Kürt raporu hazırlandığı için andıçlandı. En ağır bedelleri ödemiş bir partiyiz."

Kürtler Ak Parti'yi destekliyor
Tekin, İstanbul'da yaşayan Kürtler'in AK Parti'yi desteklediğini ileri sürerek, "AKP'nin varlık sebebi İstanbul'da Kürtler'dir. 100 seçmenin 90'ı AKP'ye oy veriyor. İstanbul Belediyesi'nde ne kadar Kürt'ün sürgün edildiğini biliyor musunuz? Beyoğlu'nda 5 bin Kürt sürgün edildi. Kimsenin sesi çıkmadı." ifadelerini kullandı.

CHP barışın karşısında duramaz
CHP'nin çözüm sürecine engel bir parti olmadığını kaydeden Tanrıkulu, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Başbakan kendisine destek istiyor. Barış sürecine destek istemiyor. Gazete demeçleri üzerinde politika üretmeye çalışıyoruz. Yaratılan algının aksine CHP barışın karşısında duramaz. Öteden beri savunduğumuz Kürt meselesinde çatışmanın bitmesi ve silahların bırakılmasıdır. Örgütlenme özgürlügü tam olsun. Kürtler kendi kimlikleri ile örgütlensin. Kendi siyasi partileri olsun. Bunun için seçim barajının yüzde 3'e indirilmesi noktasında yasa tasarısı verdik."

Haber: AA

    Çarşamba, 29 May 2013 12:40

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica