Gurbetçileri para makinesi olarak görüyorlar

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, CHP Bremen Birliği tarafından düzenlenen etkinliğe katılarak göçmenlerin uyumu konusunda Almanya ve Türkiye'nin üzerine düşeni yapmadığını ifade etti.

Gürsel Tekin, burada yaptığı konuşmada, Alman İstatistik Kurumu verilerine göre Almanya’da yaşayan göçmen ailelerin yüzde 20’sinin diploma almadan okullarını tek ettiklerini belirterek, Alman eğitim sisteminin göçmenlerin ihtiyaçlarına yanıt verecek şekilde yeniden yapılandırılması gerektiğini ifade etti. Tekin, Almanya’da göçmenler arasında işsizliğin de yüksek olduğuna da dikkat çekti. 

Almanya’daki hemen hemen her toplantıda vatandaşların ‘çifte vatandaşlık’ konusunda tedirginliklerini dile getirdiklerini ifade eden Tekin, ‘çifte vatandaşlık’ konusunda çaba sarf eden bütün siyasi partilere destek verebileceklerini söyledi. 

Göçmenlerin uyumu konusunda Almanya ve Türkiye’nin bugüne kadar üzerine düşeni yapmadığını ileri süren Tekin, “Türkiye yurtdışında yaşayan gurbetçileri hep para makinesi olarak gördü. Almanya’da yaşayan 2. ve 3. kuşak kendilerini bu ülkenin bir parçası olarak görmekte. Bu nedenle çifte vatandaşlık konusundaki taleplerini devam ettirmek istiyorlar. Bu son derece insani bir taleptir. Bu talebin yerine getirilmesi için her türlü mücadeleyi sürdüreceğiz.” dedi. 

Yurtdışında yaşayan vatandaşların pasaport harçlarına getirilen zammı da eleştiren Tekin, bunun kabul edilemeyeceğini belirterek, harçların sıfıra indirilmesi konusunu parlamentonun gündemine getireceklerini kaydetti.

Haber: Anka

    Pazar, 31 Mart 2013 20:25

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica