CHP'li Tekin: AKP'nin dış politikası çökmüştür

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Yurt Gazetesi Ege Bölge Temsilciğini ziyaret etti. Tekin, gündeme dair önemli açıklamalarda bulunarak, "Katar meselesi, yanlış dış politikanın sonuçlarının getirdiği noktadayız. Katar, Türkiye'yi önüne katıp götürebilir. Katar meselesi öyle sıradan,  üç cümleyle ifade edilemeyecek kadar önemlidir. AKP'nin dış politikası çökmüştür" dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin,  İzmir Fuar Açık Hava Tiyatrosu'nda düzenlenecek olan "Hayır" dayanışma gecesi öncesi gazetemizi ziyaret etti.  Bölge Temsilcisi Özgür Tuğrul'un karşıladığı Gürsel Tekin, Katar Krizi, Zeytincilik Kanunu Değişikliğinin iptal edilmesi, Bakan Özhaseki’nin imar açıklamaları gibi konuları  YURT'a değerlendirdi.

Katar, Türkiye'yi önüne katıp götürebilir
Türkiye'nin dış politikası çökmüştür diyerek sözlerine başlayan Tekin, "Katar meselesi, yanlış dış politikanın sonuçlarının getirdiği noktadayız. Katar, Türkiye'yi önüne katıp götürebilir. Katar meselesi öyle sıradan,  üç cümleyle ifade edilemeyecek kadar önemlidir. AKP'nin dış politikası çökmüştür.  Yeni bir dış politika hazırlanması konusunda da bir çaba sarf edilmiyor.  Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu'nın defalarca çağrısı oldu. Takdir edersiniz ki iç politikada birçok şey birbirinize söyleyebilirsiniz. Ama dış politika hepimizi çok yakından ilgilendiriyor. Yanlışın yapılmaması için bir dayanışma ve ortak akla ihtiyaç vardır" diye konuştu.

Dış politikada ev hapsine mahkum edildi
Türkiye, dış politika konusunda ev hapsine mahkum edildi diyen Tekin, "İktidarın geçmiş dönemlerde olduğu gibi CHP'nin  hiçbir önerisini dikkate almadı. CHP'nin 2012 yılında hazırladığı 3 tane rapor var. Irak, Mısır ve Suriye için rapor hazırladık. Bu konuda sürecin daha fazla derinleşmemesi için CHP olarak da üstümüze düşen diplomatik olarak ne varsa yapacağımızı belirttik. Hazırladığımız raporu da dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu'na gönderdik. 2012'de hazırladığımız raporla bugün 2017 de görüyoruz ki her şeyi tamamen anlatmışız. Şimdi geldiğimiz durumda ne yazık ki Türkiye dış politika konusunda ev hapsine mahkum edildi" dedi.

"12 Eylül'ün aynısı yaşıyoruz"
Tutuklu akademisyenlerle ilgili açıklamalarda da bulunan Tekin, "Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın terör örgütü üyesi olmasıyla ilgili olarak bir yalan uydururlar ve onu da sizlere inandırırlar. Tıpkı Nazım Hikmet'e vatan haini dedikleri gibi. Şimdi o Nazım, Türkiye'yi dünyada temsil ediyor. Keşke bütün vatan hainlerimiz Nazım Hikmet gibi olsa. Darbeyle hesaplaşacağız diye torbaya herkesi koyuyorlar. Türkiye’nin geleceği için uğraşan bilim adamları ekmeğinden işinden edildi. Ekmeğiyle oynanan akademisyenler en meşru haklarını kullanıyorlar. Mahkemeye başvuramıyorsun  yolları kapalı,  o yok bu yok ne yapacaklar? En meşru haklarını kullanıyorlar. Ona bile tahammülleri yoktur. Bu mantık darbeci mantığıdır. 12 Eylül'ün aynısını yaşıyoruz. Bu kabul edilebilir değil. Tarihimize baktığımız da bu uygulamaları yapan hiçbir iktidar ayakta kalabilmiş değildir" diye konuştu.

Farklı insanlarla iletişim kurulması gerekiyor
Hayır cephesine ilişkin açıklamalarda da bulunan Tekin, "2 gün boyunca Hayır sürecindeki farklılıkları bir arada tutmanın yöntemlerini arayan bir çalıştaya katılacağım. İzmir'de düzenlenen ve farklı siyasi partilerin de yer aldığı Hayır konserine katıldık. CHP'nin dışında demokrasi ve özgürlük konusunda kaygıları olan herkesin, farklı insanlarla iletişim kurarak yol alması gerekiyor. Sayın Genel Başkanımız çok emek sarf ediyor.  Umarım bu birlikteliği sağlayarak, özgürlüğün ve hukukun üstün olduğu Türkiye'yi inşa ederiz" dedi.

Tekin'den CHP'lilere çağrı
CHP'ye çağrıda bulunan Gürsel Tekin, "CHP’li arkadaşlarımıza bir çağrım olacak, Siyasetçilerin, vekil olmak başkan olmak arzusudur. Elbette ki buna diyecek bir şey yok. Ama 2014 yılında yanlış yöntemlerden kaynaklı birçok il ve ilçeyi kaybettik.  Antalya'nın, Denizli'nin nasıl kaybedildiğini çok iyi biliyorum. Elbette ki demokratik yarış olmalıdır. Birisi birisinin sırtına binerek olmaz.  Benim Sayın Genel Başkana ve Genel merkeze bir önerim var; İnsanları birbiriyle yarıştırarak partiye büyük bir zarar veriyoruz. Kimlerin ne talepleri varsa bu çalışmalarını vatandaşlara dönük yapsınlar. İçe dönük değil.  Genel Merkezinde aday adaylı açıklamaları yapılmasına izin vermemesi lazım. Aday açıklamaları olduğu zaman aday adayları arasındaki çekişmenin partiye çok zarar verdiğinin geçmişteki örneklerini unutmamak lazım. Kritik bir süreçten geçiyoruz. Birçok illerimizde sadece CHP'lileri değil başka  seçmen kitlesini dahil edebilecek adaylarda ihtiyacımız olacak. Bana göre referandum sonucu yüzde 60 idi. Bizim de bu bandı korumak ve arttırmak için adaylara ihtiyaç duyulur. Bugün de böyle bir çekişmenin önüne geçilmesini rica ediyorum" dedi.

İmanı imarla pazarlayınca bu duruma düşüyorlar
Zeytin katliamını sadece bu iptal edilen yasayla tarif etmenin mümkün olmadığını çizen Tekin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'nin  "Kent silüeti, imar" gibi konularda  rahatsızlık duyduklarına ilişkin yapılan açıklamalara yönelik, 'Hoca eşeğini kaybetmiş, sonra da eşeği bulunca sevinmiş' dedi. Tekin, "Yasa var, kanun var. Yasamızda açık ve net bir şekilde belirtiliyor. Anayasalar, milletin yasaları olmadığı için işlemiyor. Kaçak yapı yapan da yaptıranda ceza alır diyor yasalar. Kimi cezalandırdınız diye sormazlar mı? Mantalite hırsızlık ve rant üzerine olunca işte sonuçları görüyorsunuz. İmanınızı imarla pazarlayınca bu durumlara düşüyorsunuz. Türkiye 81 il aynı yasalarla yönetiliyor. Sayın Bakan İzmir, Muğla, Aydın ve Eskişehir'i neden tarif etmedi? Herhalde bu kentler başka bir yasayla yönetilmiyor. Mevcut yasalarla bile bunları önlemek mümkündür. İmar rantı çok yüksek olduğu için önüne geçilemiyor. Bizans'ın bile yapmadığı kötülüğü yapmışlardır. Bunu ben değil Sayın Cumhurbaşkanı söylüyor. 3 bin yıllık bir tarihi şehir nasıl böyle katledilebilir?"

Kocaoğlu'na ziyaret
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun ziyaret ettiğini belirten Tekin, "Sayın Başkanı ve birçok belediye başkanı çok başarılı buluyorum. Aziz Bey özellikle kırsal bölgedeki üretime dayalı projeleriyle oldukça başarılıdır" dedi. Tekin ayrıca Karabağlar İlçe örgütüne de giderek partililerle bir araya geldi.

Haber: Yurt Gazetesi

    Cuma, 09 Haziran 2017 16:00

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica