Gürsel Tekin'den Başbakan'a tefecilik yanıtı

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, yaptığı açıklamada "Bankalara 'Tefeciliği bırakın gerçek ekonomiye dönün' diyenlere sormak istiyorum" dedi ve ekledi: "Ekonomiyi yönetmek sizin mi, Bankaların mı işi? Bankalar mı bu ülkeyi yönetiyor yoksa siz mi? Bankalar tefecilik yapıyor da Devlet yapmıyor mu?"

Bu tablonun sorumlusu bankalar mı?
"Aşağıda belirttiğim verilerin mimarı sizlersiniz. Gerçek ekonomiye dönmesi gereken siz ve hükümetiniz Sayın Başbakan" diyen CHP'li Tekin şöyle devam etti:
2002 ile 2015 yılları arasında 8 milyon 600 bin olan icra dosyası sayısı 2016 yılında 24 milyona ulaştı.
Vatandaşın bankalara borcu 2002 yılında 6.5 milyar TL iken bugün 400 milyar.
Kredi kartı borçları 4.3 milyar TL'den 80 milyar TL'ye ulaştı.
Tüketici kredisi borçları 2.3 milyar TL'den 310 milyar TL'ye çıktı.
Takipteki borç tutarı 2002'de 278 milyon TL iken bugün 18 milyar 800 milyon TL
2 milyon 800 bin kişi bankalara borcunu ödeyemediği için kara listede.

Bu içler acısı tablonun sorumlusu sadece bankalar mı Sayın Başbakan?
Unuttunuz mu? 7 Haziran seçimleri öncesinde vatandaşın varlık şirketlerine olan borçlarının %80'ni sileceğiz dediğimizde, parayı nereden bulacaksınız diye ortalığı birbirine katmıştınız.

Devlet eliyle tefecilikten vazgeçin
Bizde size, bunun devlete bir maliyeti yok. Beş milyon vatandaş rahat bir nefes alacak. 800 bin civarında vatandaş hapse girmekten kurtulacak demiş ama dinletememiştik. Bankalara tefecilik yapmayın diyeceğinize, siz devlet eliyle yapılan tefecilikten bir an önce vazgeçmelisiniz.

"Vatandaşa hapese gireceksiniz dediniz"
Bankalar, 2008-2014 tarihleri arasında, 19 milyar olan batık alacak borçlarını, 2 milyar 800 milyon liraya varlık şirketlerine sattılar. Bankalar kendi istekleriyle bu borçlardan zaten vazgeçiyorlardı. Ama siz ne yaptınız, varlık şirketlerine yasal zemin hazırlayarak bir avukat ordusu kurdurup vatandaşa ya hapse gireceksiniz ya da parayı ödeyeceksiniz dediniz. Üstelik uyguladıkları %34 tefeci faizine de müsaade ettiniz. Merkez Bankası’nın faizine itiraz ettiniz varlık şirketlerinin vatandaşa uyguladığı yüzde 34 faize ses çıkarmadınız.

1980-2002 arasında 135 milyar TL faize para ödendi, son 14 yılda 650 milyar TL ödendi.

Şimdi soruyorum bu tablonun sorumlusu sadece bankalar mı sizce?
Şimdi geç kalmadan gelin, TBMM’ne vermiş olduğumuz Kanun Teklifimizi yeniden görüşelim ve vatandaşın bankalara olan borçlarının %80’nin silinmesinin önünü açalım. Tefeciyi dışarıda değil içeride arayalım.

 
Haber: Gerçek Gündem

Anahtar Kelimeler
    Pazartesi, 24 Ekim 2016 11:09

Bağlantılı Konular