CHP heyeti kapalı Çarşı'yı ziyaret etti

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat Kapalıçarşı'yı ziyaret ederek esnafın sorunlarını dinledi.

Kapalıçarşı'da esnafının zor durumda olduğunu ve dükkanların birer birer kapandığını söyleyen Gürsel Tekin, "Beyoğlu, İstiklal Caddesi, Bağdat Caddesi, Türkiye’nin dört bir yanında ana caddelerde çok ciddi sorunla karşı karşıyayız" dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) verilerini ileten Tekin, 1,5 milyon esnafın kepenk kapattığını söyleyerek Ticaret ve Sanayi Odalarını "Daha ne zaman konuşacaksınız, binlerce dükkan kapanmışken, aldığınız aidatların hakkını ne zaman vereceksiniz” diyerek eleştirdi. Esnafın vergi yükü altında kaldığını belirten Tekin, "Esnaflar yüzde 20 stopaj vergisi ödüyor. Elinizi vicdanınıza koyun" dedi. Başbakan Binali Yıldırım’a seslenen Gürsel Tekin, "Siz de ticaretten gelen insanlarsınız. Buradaki vatandaş siftah yapmadan eve dönüyor yüzde 20 stopaj vergisini ödemek zorunda" diyerek stopaj bedelinin makul düzeye çekilmesi talebinde bulundu. Mal sahiplerine de seslenen Tekin, "Kritik bir dönemden geçiyoruz. Elinizi sol vicdanınıza koyun. Eliniz hep cüzdanınızda olmasın. Buradaki insanımız ayakta durabilsin" dedi. CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat da Kapalıçarşı’nın yüzlerce yıllık tarihinde en zor dönemlerini yaşadığını söyleyerek, "Burası kurulduğu günden bu yana en zor günlerini yaşıyor. Batılı turistler gelmiyor, gelse de tek tük geliyor. Ana caddede eskiden dükkan bulmak mümkün değildi, şimdi birçok dükkan kapanmış durumda. Çünkü kiralarını ödeyemiyor" diye konuştu. Tekin ve beraberindeki heyet daha sonra da Kapalıçarşı Esnaflar Derneği'ni ziyaret etti.

Haber: Hürriyet

    Perşembe, 13 Ekim 2016 12:45

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica