CHP'li Tekin'den çevre çıkışı

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, 3. Köprü ve güzergâhında bulunan tüm alanların birinci derece sit alanı ilan edilmesi için kanun teklifi verdi.

Ulaşım bahanesinin ardına sığınılarak, çıkar elde edildiğini iddia eden Tekin, "İnsanlara, hayvanlara, doğaya dayatılan bu büyük yıkıma dur demek için, ormanlık alanların kalan bazı kısımlarının "orman niteliğini yitirdiği" bahanesiyle orman sınırları dışına çıkarılması söylemlerinin açığa çıktığı bu günlerde, 3. Köprü ve güzergâhında bulunan tüm alanların birinci derece sit alanı ilan edilmesi gerekmektedir." dedi.

TBMM Başkanlığı’na verdiği kanun teklifinini gerekçelerinde insanların ve hayvanların doğal yaşam kaynaklarının zarar gördüğünü savunan Tekin, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"3.Köprü inşaatı nedeniyle katledilen ormanlar birçok hayvan türünün de yuvasıydı. Bir kaç yıl öncesine kadar yemyeşil olan tepeler artık çorak arazi görünümünde. Kesilen ağaçlar nedeniyle bölge ekosistemi zarar görmüş, su havzaları kirlenmeye başlamış ve arabalardan çıkan karbon, kullandığımız sulara karışmaya başlamıştır bile."

2500 yıllık tarihi mirasıyla İstanbul'un, dünyada ayrıcalıklı bir konuma sahip olduğunu belirten Tekin, teklifinde gerekçeleri şu şekilde sonlandırdı:
"Kentin mutlak anlamda korunması gereken ekolojik alanlarındaki yapılaşma her geçen gün artıyor. Arazi spekülasyonu tırmanıyor, ucuza kapatılan arsaların kaç kez el değiştirdiği bilinmiyor. Henüz projelerin inşaatı sürerken bile, Kuzey Ormanları'nın içinde ve kenarında yüzlerce emlak projesi satışa sunuluyor. 3. Köprü ve güzergâhında bulunan tüm alanların birinci derece sit alanı ilan edilmesi gerekmektedir.

Tahribat daha da büyümeden, henüz vakit varken, bu köprü ve çevresinde kesinlikle yeni yerleşim yerlerine izin verilmemelidir."

Haber: Gerçek Gündem

Anahtar Kelimeler
    Cumartesi, 17 Eylül 2016 11:13

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica