Gürsel Tekin: "Kamuda izinler ivedilikle açılmalı"

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası kamu personelinin izinlerinin iptal edilmiş olmasının turizm sektörü için çok ağır bir karar olduğunu belirtti.

15 Temmuz darbe girişimi sonrası kamu personelinin izinlerinin iptal edilmiş olmasının turizm sektörü için çok ağır bir karar olduğunu belirten CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, "15 Temmuz akşamı gerçekleşen darbe girişimi sonrası toplumda hemen her kesim büyük tedirginlik yaşamaktadır. En büyük tedirginliği ise uzun bir süreden sonra, yeşeren umutların pamuk ipliğine bağlı olduğu turizm sektörü yaşıyor. Türkiye'nin bütçe açığını karşılayan en önemli yabancı kaynağı oluşturan turizm sektörü, yaşanan terör olayları, patlayan canlı bombalar, Rusya ve Suriye politikaları sonucu yaşanan krizler nedeniyle büyük yara almış, sonrasında yaşanan bayram tatili ve normalleşme sürecinin ardından biraz olsun rahatlamıştı.

Tam toparlanmaya başlamışken turizmimiz bir hain darbe daha yedi. Türkiye'nin 36 yıl sonra karşı karşıya kaldığı darbe tehdidi sektördeki endişeleri daha da artırdı.

Bazı ülkeler, Türkiye'ye seyahat edecek vatandaşlarını güvenlik riskinin hâlâ yüksek olduğu konusunda uyarmaya devam etmektedir.

Bu süreçte Başbakanlık, kamuda görevli tüm memur ve işçilerin izinlerini kaldırdı. İkinci bir emre kadar kamu çalışanlarının izninin iptal edilmesi, en çok da turizm sektörünü vurdu. Zaten kötü bir sezon geçiren sektör temsilcileri, darbe girişimin etkisi sonucunda büyük bir darbe daha yemiş oldu.

Kamu personelinin izinlerinin iptali turizm sektörü için çok ağır bir karardı. Bu kriz karşısında önlem alması, çözüm üretmesi gereken iktidar maalesef krizin daha da büyümesine neden olmaktadır. Kamuda görev alan personelin izinlerinin iptali turizm sektörü için tam bir fiyasko olmaktadır.

Turizmcileri ve kamu görevlilerini daha büyük endişe ve kaos içinde bırakmamak için, bir an önce yeni tedbirler alınarak, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanların yıllık izinleri ivedilikle tekrar açılmalıdır" dedi.

Haber: Gerçek Gündem

Anahtar Kelimeler
    Cuma, 29 Temmuz 2016 14:15

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica