"İktidar ülkeye ciddi maliyetler yüklüyor"

CHP İstanbul milletvekilleri Enis Berberoğlu ve Gürsel Tekin, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Tekin ve Berberoğlu, TBMM'de haftada bir buluşup ''Gizli Gündem'' adlı program yapacaklar ve internetten yayınlayacaklar.

Programda "Suriyeli mültecilere vatandaşlık vermek, sorunları çözer mi" sorusunu yanıtlayan Gürsel Tekin, "Türkiye kendi sosyal meselelerini çözememiş bir ülkedir. Kürt sorunu, Alevi, azınlık sorunu, entegrasyon, eğitim gibi birçok sorunumuz var. Kendi sosyal sorunlarını çözemeyen bir ülkeye dışarıdan gelmiş 3 milyon kişi yeni sorun yaratır" dedi.

"Bu iktidar ülkeye ciddi maliyetler yüklüyor" diyen Tekin, "İktidar çok öngörüsüz bir dış politika ile hem kendilerini hem Türkiye'yi çok zor duruma soktular. Çok önemli sanatçıların, aydınların İspanya'ya Amerika'ya gittiği bir dönemde, nitelikli insanların da gelip Türk vatandaşı olmak isteyeceğini hiç sanmıyorum" dedi.

Enis Berberoğlu da, "Sorun iktisattan çok ithal terör meselesi, bu beni korkutuyor" dedi. Tekin, "Ortadoğu coğrafyasında ülkelerle savaşınca yasadışı örgütlerle ilişkiye giren bir iktidar görüyoruz. Yabancı bir terör örgütünün bir ülkede konumlanması için yerel yönetim ve devlet desteğine ihtiyacı var" cevabını verdi.

Tekin, Bahoz Erdal’ın öldüğü iddiası için ise "Bana bu soruyu gazeteciler sorduğunda bu soruyu Sayın Yıldırım'a sorun dedim. Doğrusu bununla ilgili teyit edilmiş bir şey yok" açıklaması yaptı. "2012'de IŞİD terör örgütüne finansman sağlayan bir şahısla ilgili soru önergesi verdik ama cevaplanmadı diyen Tekin, geçmişte bir PKK yöneticisinin ABD tarafından infaz edildiğini de vurgulayarak "Çantasında Türk şirketlerine dair bilgiler vardı. Bizim almamız gereken bilgileri ABD aldı" dedi.

Haber: Sözcü

 

    Perşembe, 14 Temmuz 2016 10:00

Bağlantılı Konular