"Toplanma alanları rant için satıldı"

CHP'li Gürsel Tekin, AKP hükümetini 14 yıl boyunca İstanbul'da olası deprem için "toplanma yeri" olarak belirlenmiş tüm bölgeleri "rant için" kullanmakla suçladı.

1999 depreminden sonra, dönemin Başbakanı Bülent Ecevit'in İstanbul'daki kamuya ait tüm arsaların dökümünü yaptırıp, buraları 1deprem anında toplanma ve yardım merkezleri1 olarak belirlediğini hatırlatan Tekin, "Ancak AKP hükümeti ile birlikte İstanbul’da halkın, Allah korusun, olası bir deprem anında toplanıp, yardım alacağı yerlerin tümü, rant için satıldı, dağıtıldı, talan edildi" diye konuştu.

Tekin şöyle devam etti; "199 depreminden sonra rahmetli Ecevit, İstanbul'da kamuya ait tüm arsaların haritasını çıkarttırmış, bunların deprem anında toplanma ve yardım bölgeleri yapılması talimatını vermişti. Şimdi o bölgelerin bir tanesi kalmadı. Deprem olsa, İstanbullunun kaçacak yeri yok. Şimdi Başbakan Binali Yıldırım'a soruyorum; İstanbul'da depremde toplanma ve yardım bölgesi olarak belirlenmiş 500 arsa vardı. Bunlar ne oldu? 2000 yılında Başbakan Bülent Ecevit'in çabalarıyla kurulan Ulusal Deprem Konseyi 20 tane alanında uzmanın olduğu ve başındaki ismin Prof. Dr Haluk Eyidoğan'ın olduğu konsey neden lağvedildi?"

Yine Ecevit döneminde konulan "deprem vergisi" ile tüm Türkiye'de vergi mükelleflerinden vergi alınmaya başlandığını, deprem fonunda 68 milyar TL'ye yakın para toplandığını anlatan Tekin, "Yasayla vergi çıkartıldı; Deprem vergisi olarak tüm Türkiye'deki vergi mükelleflerinden 68 milyar TL vergi toplandı. AKP'ye bu paranın ne olduğunu sorduk, bir bakan çıkıp "duble yola kullandık" dedi. Bu kadar ilkellik olabilir mi? insan hayatını yok sayan böyle bir anlayış olabilir mi?"

Marmara Denizi'ndeki, İstanbul'u da sallayan deprem sonrasında hükümetin "deprem hazırlıkları" konusunda açıklamalarda bulunduğuna da dikkat çeken Gürsel Tekin, "Hazırlık diye cenaze torbalarını, itfaiye araçlarını, dağıtılacak ekmekleri filan sayıyorlar. İnsanların kaçacak yeri yok. O ekmekleri dağıtabilecek yer yok. Yazıklar olsun" dedi.

CHP'li Tekin beton lobisine dikkat çekmişti
Geçtiğimiz günlerde CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin 'Beton lobisine' dikkat çekerek önemli uyarılarda bulunmuştu.

CHP'li Tekin, kentsel dönüşümün skandallarla devam ettiğini ve yapılaşmanın sağlıklı ve depreme dayanıklılığının araştırılmasını gerektiğini belirtmişti.

"Son 40 günde inşaat sektöründe 100'den fazla insanımızı kaybettik. Bir ülkenin gelişmişliği o ülke de ki ölümlere bakarak anlaşılır. Geldiğimiz noktada, Afganistan ve Afrika ülkelerinde bile bu şekilde ölümler gerçekleşmiyor.
Her şeye gücü yeten ülkemiz maalesef acınacak duruma düşmüştür, beton lobisi ve imar çetelerine karşı çaresiz kalmıştır. Bu çaresizliği yaratan ve yaşatan kimseye hakkımızı helal etmiyoruz."demişti.

Haber: Önce Halk

Anahtar Kelimeler
    Cumartesi, 25 Haziran 2016 13:31

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica