Kılıçdaroğlu'na mermili tehditte 4 gözaltı

Kemal Kılıçdaroğlu'na ait çelenk devrildi, gelişi sırasında da yuhalandı. Başbakan ve bakanların hemen arkasında cenaze namazı kılan bir şahıs ise namaz sonrasında Kılıçdaroğlu'nun yanına kadar gelerek, önüne eliyle bir mermi attı. Olay sonrası basın toplantısı düzenleyen Kılıçdaroğlu, "Bir kişi ölürüz bin kişi geliriz. Hiç kimse bizi yıldıramaz" dedi. Daha sonra yaşanan kritik gelişmede, olayla ilgili 4 kişi gözaltına alındı. Savcılık talimatıyla ifadeleri alınan 4 kişinin serbest bırakıldı.

Vezneciler'de dün düzenlenen hain saldırıda şehit düşen polis memurları Gökhan Topçu ve Kadir Cihan Karagözlü için Fatih Camii'nde cenaze töreni düzenlendi. Törene bazı şahısların saldırısı damga vurdu. Fatih Camii'ndeki şehit cenazesine katılan Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, burada yoğun bir protestoya maruz kaldı. CHP Lideri Kılıçdaroğlu, cenaze sonrasında yaptığı açıklamada önüne boş kurşun kovanı bırakıldığını söyledi. Emniyet ekipleri, şehit cenazesinde CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun önüne boş kurşun attığı iddia edilen şahsı ve onunla birlikte protestoları alevlendiren 3 kişiyi daha gözaltına aldı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun önüne mermi atan şüphelinin şehidin dayısı olduğu öğrenildi. Savcılık talimatıyla ifadeleri alınan 4 kişinin serbest bırakılacağı belirtildi. Gözaltına alınanlardan ikisinin cinsel taciz, uyuşturucu, güveni kötüye kullanmak ve yaralama suçlarından daha önceden polise geliş kayıtları olduğu belirlendi.

Vezneciler'deki terör saldırısında şehit düşen polis memurları için Fatih Camii'nde düzenlenen cenaze töreninde, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun önüne kurşun atılması olayıyla ilgili gözaltına alınan şüphelinin şehidin dayısı olduğu tespit edildi. Bu kişiyle birlikte gözaltına alınan diğer 3 kişiden ikisinin ise cinsel taciz, uyuşturucu, güveni kötüye kullanmak ve yaralama suçlarından daha önceden polise geliş kayıtları olduğu belirlendi. Savcılık talimatıyla ifadeleri alınan şüphelilerin serbest bırakılacağı belirtildi.

Cinayet Büro Amirliğine getirilerek olayla ilgili sorgulanan şüphelilerden kurşunu atan İrfan C. (38)'nin şehitlerden birinin dayısı olduğu tespit edildi. Cenaze sırasında çelekleri attıkları ve İrfan C. ile birlikte hareket ettikleri için yakalanan Tunç E. (29), Kadir Can A. (30) ve Yusuf T. (30) Asayiş Şube Müdürlüğü’nde tutuluyor.

Şüphelilerden Tunç E.'nin daha önceden uyuşturucu bulundurmak, güveni kötüye kullanmak ve yaralama suçlarından polise geliş kaydı olduğu tespit edildi. Diğer şüpheli Kadir Can A.'nın da önceden uyuşturucu bulundurmak ve cinsel taciz suçlarından polise geliş kaydı olduğu öğrenildi.

Poliste ifadeleri alınacak şüphelilerden İrfan C. hakkında silahlı saldırı, diğer şüpheliler ile ilgili ise mala zarar vermek suçlarından işlem yapılacağı öğrenildi. Şüphelilerin ifadelerinin ardından savcılık talimatıyla serbest bırakılacakları belirtildi.

Gayrettepe'deki Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği'ne getirilerek sorgulanan şüphelilerden Kılıçdaroğlu’nun önüne kurşunu atan şehidin dayısı İrfan C. (38), görüntülerden çelenkleri attıkları belirlenen Tunç E. (29), Kadir Can A. (30) ve Yusuf T. (30)’nin ifadeleri tamamlandı. İrfan C. hakkında silahlı tehdit, diğer şüpheliler ile ilgili ise mala zarar vermek suçlarından işlem yapıldı. İşlemlerin tamamlanmasının ardından 4 şüpheli de savcılık talimatıyla saat 22.00 sıralarından emniyetten serbest bırakıldı.

Daha sonra tekbir getiren bir grup, çelengi kırıp yeniden yere attı. Yaşanan gerginlik üzerine İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan anons yaparak, cenazelerde bu tip gerginliklerin uygun olmadığı belirtti. Gerginlik, anonsun ardından yatıştı.

Çelenk gerginginliği sonrası saat 13:30 sıralarında camiye gelen CHP lideri Kılıçdaroğlu daha sonra bazı şahıslar tarafından yuhalandı.

Protestolar eşliğinde Akif Hamzaçebi ve Gürsel Tekin ile birlikte camiye gelen CHP lideri daha sonra saf tuttu.

Törene Başbakan Binali Yıldırım, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Çalışma Bakanı Süleyman Soylu, Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ve 11.Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı.

İstanbul'daki terör saldırısında şehit olan polislerin cenazesinde, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu sadece protesto edilmekle kalmadı; Başbakan ve Bakanların hemen arkasında cenaze namazı kılan şahıs, namaz sonrasında Kılıçdaroğlu'nun yanına kadar gelerek, önüne eliyle bir mermi attı. CHP’lilerin daha cenazenin başından itibaren uyarılarına rağmen, sürekli bağırarak Kılıçdaroğlu'nu protesto etmeye çalışan şahsın, mermiyi attıktan sonra ise polis tarafından gözaltına alındığı bildirildi. Kılıçdaroğlu ile birlikte şehitlerin cenaze törenine katılan CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, "Uyarılarımıza rağmen, o şahsı almadılar. Sayın Genel Başkanımızın yanına kadar gelip, o mermiyi atabildi. O merminin hesabı sorulacak" dedi.

Tekin Sözcü'ye yaptığı açıklamada, daha cenazeye gitmeden önce bu tip provokasyonların olabileceğine ilişkin duyumlar aldıklarını ve bunu emniyetle paylaştıklarını anlatarak, "Bu iş son derece planlı, organize bir iş. Daha biz gitmeden Kılıçdaroğlu'nun çelengini kaldırmışlar. Ne garip birşeyse, iki bin tane polisin olduğu yerde, Cumhurbaşkanı’nın, Başbakan'ın, Bakanların çelengleri duruyor, ana muhalefet liderinin çelengini kaldırmaya kalkıyorlar" dedi.

Cenaze öncesinde İstanbul İl Emniyet Müdürü ile bizzat görüştüğünü de anlatan Tekin, emniyetin kendilerine "provokasyon olacak. Cenazelere katılmayın" mesajının verildiğini söyledi. "Ancak Sayın Genel Başkan gideceğim dedi ve gitti" diyen Tekin, mermi olayını şöyle konuştu;
"Cenaze namazında saf tutulduğunda, AKP yöneticilerinin, bakanların hemen arka sırasında olan bir şahıs, tek bir kişi, ki kendisi şehit ailesi filan değil, "ne yüzle geldiniz" diye bize iki üç kez bağırdı. Biz emniyete, "susturun bu şahsı" dedik. Emniyet Müdürü yanımıza kadar geldi. "Gereğini yapacağım" dedi. Ancak yine de şahsa müdahale edilmedi. Büyük ihtimalle bakanların tanıdıklarından biri olduğu için müdahale edilmedi. Cenaze bittikten sonra ise bu şahıs, yanımıza kadar gelerek, elindeki mermiyi Genel Başkanımızın önüne attı. Mermi şu anda polislerde. Emniyet Müdürü de bize, "şahsı gözaltına aldım" dedi. O şahsın fotoğrafları bizde mevcut. Durumu araştıracağız."

Tekin, o merminin Kılıçdaroğlu'na değil, "Cumhurbaşkanı'na, Başbakan'a, Bakanlar ve en önemlisi de şehitlere polislere atıldığını" vurgulayarak, "Bu provokasyon üçüncü kezdir yaşanıyor. En kutsal mekanlarda, cenaze sırasında yaşanıyor. Hani bunlar camilere, kutsal mekanlara, şehitlere, cenazelere saygılıydılar? Bu provokasyonun hesabı sorulmazsa, bu hükümet bunun bedelini ağır öder" diye konuştu.

"Eğer onlar önlem almazsa, CHP örgütü alır..."
Tekin sözlerini şöyle tamamladı "Eğer ana muhalefet liderine karşı bu hükümet, bu emniyet gerekli önlemleri alamayacaksa, CHP örgütü arslanlar gibi önlemlerini alır. Bundan sonra cenazelere örgütümüzle gideriz."

Haber: Sözcü

    Çarşamba, 08 Haziran 2016 14:48

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica