Tekin'den Sabiha Gökçen ihalesi çıkışı

Sabiha Gökçen Havaalanının geliştirme projesinin, sadece savaş, doğal afet, salgın hastalık gibi durumlarda kullanılan maddeyle, "ihalesiz" verilmeye hazırlandığı iddia edildi.

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, duruma tepki göstererek, "burnuma pis kokular geliyor" dedi. Tekin Sözcü'ye yaptığı açıklamada, Sabiha Gökçen Havalimanı'nın iki etaba ayrılan gelişim projesinin ilk kısmı Kamu İhale Kanunu'nun 19. maddesine göre yapıldığına, ancak projenin ikinci kısmında ihalenin aynı kanunun 21-b maddesine göre verileceğine dair bilgi aldığını söyledi.

Tekin, Kamu İhale Kanunu'nun 21-b mamdesinin sadece "doğal afet, salgın hastalık, can veya mal kaybı tehlikesi" durumlarında geçerli olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu;
"Ortada savaş mı var? Salgın hastalık mı baş gösterdi? Doğal afet mi var? Tamam AKP kendisini Türkiye için afet olarak görüyor olabilir; ama, bu acilen işlem tesis etmesini ve ihaleyi pazarlıkla yapmasını gerektirmiyor."

İkinci Kısım ihalesini de 19. Maddeye göre yapın
Sabiha Gökçen Havalimanının iyileştirme projesinin ikinci kısmının da, tıpkı ilk kısmın yapıldığı gibi, Kamu İhale Kanunu'nun 19. maddeye göre "açık ihale ile yapılması" çağrısında bulunan Tekin, şöyle dedi;
"Neden açık ihale yapmıyorsunuz? Bu ihalede Savunma Sanayi Müsteşarlığı'nın görüşünü neden almıyorsunuz? Nedir bu aceleniz? Halktan ve devletin diğer kurumlarından ne kaçırılıyor? Neyin bilinmesi istenmiyor? Böyle bir durum söz konusu olunca "pis koku" geldiğini tahmin etmek güç olmasa gerek. 21/b öngörülemezlik mantığında hazırlanmış bir hükümdür. Şu an Türkiye'de AKP'nin iktidarda durduğu her bir gün öngörülemezlik devam edecektir. 21/b maddesi Türkiye için geçerli bir hal almıştır."

Haber: Sözcü

Anahtar Kelimeler
    Perşembe, 02 Haziran 2016 10:33

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica