Masayı Saray dağıttı

TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu daha üçüncü toplantısında "başkanlık" sistemi tartışması nedeniyle dağıldı.

Komisyon, 2013 yılında yine başkanlık sistemi tartışmaları nedeniyle AKP'nin üç toplantıya katılmaması üzerine dağılmıştı. Masayı deviren taraf yine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan oldu.

TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu, 24.Parlamento döneminde yaklaşık iki yıl çalıştıktan sonra başkanlık sistemine zemin hazırlayan maddelerde uzlaşma sağlamadığı kilitlenmişti. Komisyon 2013 yılında AKP'nin mazeretsiz olarak üç toplantıya katılmaması nedeniyle dağılmıştı. AKP'nin toplantılara katılmadığı tutanaklara da yansımıştı. CHP, masanın yine saray nedeniyle dağıldığını ancak kendilerine yüklenmek istendiğini savunuyor.

"Süreci Erdoğan zehirledi"
CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin ilginç bir iddiayı gündeme getirdi. SÖZCÜ'ye konuşan Tekin, Erdoğan'ın kendisine yakın gazetecilerle yaptığı bir sohbetle ilgili bilgi verdi. Tekin, Erdoğan'ın yazılmamak üzere yaptığı yorumların niyetini ortaya çıkardığını belirtti. Erdoğan'ın, komisyonun altı ay süreyle, gerekirse yine altı ay daha uzatılarak çalışması yönünde açıklama yapan Davutoğlu'na sert tepki gösterdiğini belirten Tekin, Erdoğan'ın "Altı ay neymiş. Parlamentoda o sayı bulunur. Bulunamazsa millet iradesine gidilir" dediğini söylediğini ancak bu sözlerin haber yapılmadığını kaydetti.
Tekin, Erdoğan'ın geçtiğimiz günlerde TBMM Başkanı İsmail Kahraman ile görüştüğüne işaret etti ve "Süreci zehirleyen Erdoğan'dır. CHP'de buna alet olmamıştır. En başından beri hem darbe yasalarının ham de anayasanın aynı anda değişmesi gerektiğini söyledik. Bu konuda AKP çalışma sunmadı. İnsan hakları, demokratikleşme, güçlü bir parlamenter sistem bağlamında yeni bir anayasaya evet dedik, demeye de devam edeceğiz." açıklaması yaptı.

Haber: Sözcü

    Çarşamba, 17 Şubat 2016 09:52

Bağlantılı Konular