Gürsel Tekin basın mensuplarına önemli açıklamalarda bulundu

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, AKP'nin kurmayları Hüseyin Çelik ile Bülent Arınç'ın açıklamaları için TBMM'de Araştırma komisyonu kurulmasını istedi. Tekin "Eğer bu önerimiz hayata geçmezse CHP'nin kendi içinde bir komisyon oluşturacaktır. Komisyona sunulabilecek önemli belgeler de var" dedi.

Tekin bir grup gazeteciyle yaptığı sohbette, eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın "Erdoğan Dolmabahçe mutabakatını biliyordu" ve eski Bakan Hüseyin Çelik'in açılım süreci ile ilgili olarak bakanlar kurulunda ve AKP'nin çeşitli toplantılarında uyarılarda bulundukları ancak karşılık alamadıkları yönündeki açıklamalarına işaret etti. Tekin şöyle konuştu:

"Arınç ve Çelik'in açıklamaları çok ciddiye alınmalı. İkisi de parti hafızası olan kişilerdir. Yaptıkları açıklamalar geniş çaplı bir araştırmayı gerektiriyor. Bunun için CHP olarak TBMM'de hem bir araştırma önergesi vereceğiz hem de komisyon kurulmasını teklif edeceğiz. Eğer bu hayata geçmez ise CHP olarak biz kendi bünyemizde bir komisyon kuracağız. Vicdanları sıkıştığı için konuşuyorlar. Kendilerini kutluyorum. Keşke diğer AKP'li milletvekilleri de sadece kapalı kapılar ardında değil kamuoyunun önünde de konuşsalar.Güneydoğu’da devletin kaymakamı bir yere gidemiyor, valisi, emniyet müdürü sokağa çıkamıyor. Şehrin ortasında kimlik kontrolleri yapıldı. Bunların sorumluları araştırılmayacak mı? Defalarca sorduk "Diyarbakır valisi neden görevden alındı" diye. Yanıt alamadık. Bunun cevabı araştırılmayacak mı?"

Tekin'den Rus krizi hatırlatması
Rusya ile yaşanan uçak düşürme krizini de hatırlatan Tekin, "Şu anda İncirlik Hava Üssü'nden tüm koalisyon ülkelerinin uçakları uçuyor bir tek Türkiye yok. Bir ülke kendi hava sahasında uçağını uçuramıyorsa o ülkenin bağımsızlığı tehlikede demektir" dedi.

Haber: Sözcü

    Çarşamba, 03 Şubat 2016 10:53

Bağlantılı Konular