Rusya krizinden etkilenen vatandaşların sorunları TBMM'ye taşındı

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek ve Hatay Milletvekili Hilmi Yarayıcı hazırladıkları araştırma önergesi ile Rusya krizinden etkilenen vatandaşları Meclis gündemine taşıdı. Önerge ile Rusya uçağının düşürülmesinin ardından, Rusya'da yaşayan Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarının sorunlarının çözülmesi amaçlanıyor.

Rusya ile Türkiye arasındaki dış ticaret hacminin yaklaşık 32 milyar dolar olduğu hatırlatılan önergede, "Bunun 7 milyar doları Türkiye'nin Rusya’ya yaptığı ihracatken, Rusya'nın Türkiye'ye yaptığı ihracat ise 25 milyar dolardır. Türkiye'ye geçtiğimiz yıl yaklaşık 3 milyon 500 bin Rus turist gelmiştir. Ülkemiz, Rus turistlerden yılda 3 milyar dolara yakın gelir elde etmektedir." denildi.

Önergede, şu ifadeler kullanıldı: "Türkiye geçen yıl Rusya'dan ithal ettiği doğalgaz için Rusya'ya 10 milyar dolarlık bir ödeme yapmıştır. Rusya'nın doğalgazda Almanya'dan sonra en büyük 2. müşterisi konumundaki Türkiye'nin, Rusya'nın toplam doğalgaz ihracatındaki payı yüzde 18'e yaklaşmaktadır. Türkiye'nin doğalgaz ihtiyacının yarısından fazlası Rusya'dan ithal edilmekle birlikte, bu doğalgazın önemli bir kısmı elektrik enerjisi üretiminde ve sanayide kullanılmaktadır.

700 civarı Türk mağazası bulunan Rusya'da, inşaat sektöründe yurttaşlarımızın önemli bir payı bulunmaktadır. Başka bir ifadeyle Rusya Türkiye arasında, kısa sürede kurulamayacak bir ticari ilişki kapasite vardır. Türkiye-Rusya ilişkileri yalnızca ticari boyutta ele alınamayacak kadar büyük ve tarihidir. Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarının Rusya'daki durumu buna örnektir. Rusya'da şu an yaklaşık 100 bin yurttaşımız yaşamakta ve bunların büyük kısmı ticaretle uğraşmaktadır. Yine çok sayıda yurttaşımız olan öğrenci de Rusya'da eğitim öğretim yaşamına devam etmektedir.

Son günlerde Rusya ile ülkemiz arasında yaşanan olaylardan ötürü, ilişkilerimiz ciddi bir sorun sarmalı içine girmiştir. Rusya'nın kendi yurttaşlarına Türkiye'ye gitmeyin" çağrısının karşılık bulması, 1 Ocak 2016 itibariyle vizesiz seyahatin askıya alınacağının açıklanması ilişkilerin uzun vadede düzelmesi yönünde yeni bir yaklaşıma ihtiyaç olduğunu göstermektedir."

Rusya'ya seyahat eden vatandaşların ve işadamların havalimanlarında bekletildiği, gözaltına alındığı, kötü muamelede bulunulduğu, toplama kamplarına gönderildiği ve sınır dışı edildiği gibi orada yaşayan Türklerin de türlü zorluklarla karşılaştığına vurgu yapılan önergede, şunlar kaydedildi: "Edinilen bilgilere göre, Rusya'da eğitim öğretim yaşamına devam eden öğrencilerimizin kaldığı yurtlar, evler, yine yurttaşlarımızın işlettiği inşaat şantiyeleri basılmakta, Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarına yapılan kötü muamele her geçen gün gittikçe artmaktadır. Rusya'dan yurttaşlarımızın aktardığı bilgilere göre; bu konuda devletin ve temsilciliklerimizin etkili bir girişimi bulunmamaktadır. Yurttaşlarımız sahipsiz kalmaktan yakınmaktadır. Böyle bir ortamda Rusya ile olan ilişkilerin boyutu, farklı bir önem de taşımaktadır.

Bu bağlamda; Rusya ile olan ilişkilerimizde yaşanan sorunlar nedeniyle yurttaşlarımızın Rusya'da yaşadığı zorlukların ivedilikle çözülmesi ve onlara sahip çıkılması için gerekli girişimlerin bir an önce devreye sokulması amacıyla Anayasa’nın 98. ve TBMM İçtüzüğü’nün 104 ve 105. maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılmasını saygılarımızla arz ederiz."

 

Haber: CİHAN

Anahtar Kelimeler
    Salı, 01 Aralık 2015 11:12

Bağlantılı Konular