Gürsel Tekin'den kritik Diyarbakır sorusu

Gürsel Tekin, "Dün 2 kardeşimiz şehit olduktan sonra fark ettiklerini gördük. Başbakana çok önemli olduğunu düşündüğüm bir soru var? Bir önceki Diyarbakır Valimizin hangi gerekçelerle değiştirildiğini çok merak ediyoruz" diye sordu.

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Kadıköy Salı Pazarı'nda basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Dün Diyarbakır’da 2 polisin şehit olduğu 7 IŞİD'li teröristin öldürüldüğü operasyonla ilgili bir soruyu yanıtlayan Gürsel Tekin, "Herhangi bir Diyarbakırlıya sorduğunuzda IŞİD hücre evlerinin nerede olduğunu herkes biliyordu. Ama bir tek bilmeyen AKP iktidarıydı. Dün 2 kardeşimiz şehit olduktan sonra fark ettiklerini gördük. Bu çok acı bir olay, maalesef önümüzdeki günlerde daha fazlasının yaşanmayacağı bir önlemin alınmasını da bekliyoruz" dedi.

Gürsel Tekin, Türkiye'de son dönemde IŞİD'in saldırılarında 200'ün üstünde şehit olduğunu ifade etti. Başbakan Ahmet Davutoğlu'na önceki Diyarbakır Valisi Cahit Kıraç'ı neden görevden aldığını soran Tekin, şöyle konuştu: "Başbakana çok önemli olduğunu düşündüğüm bir soru var? Bir önceki Diyarbakır Valimizin hangi gerekçelerle değiştirildiğini çok merak ediyoruz. Kısmen kamuoyuna yansımayan ancak bizim aldığımız bilgiye dayalı olarak sayın Vali Diyarbakır'a gider gitmez jandarma istihbarata, Milli İstihbarata ve çeşitli istihbarat örgütlerine bölgede IŞİD kampları var mı şeklinde IŞİD ile ilgili bilgi istediği için mi acaba görevinden alındı. Bunu çok merak ediyoruz. Belki o gün çok doğru olmayabilirdi. Ancak şimdi görüyoruz ki çok denk düşüyor"

Gürsel Tekin, dün Ankara'da CHP Genel Merkezi önünde 5 el ateş açılması olayıyla ilgili bir soru üzerine kısa bir değerlendirmede bulundu. Olayın nedeninin halen bilinmediğini kaydeden Tekin, "Sayın İçişleri Bakanı aradı ve çok detaylı bir şekilde araştıracaklarını, sonuçla ilgili olarak bize ve kamuoyuna bilgi verileceğini ifade etti" diye konuştu.

Bir gazetecinin "Sandık güvenliği ile ilgili CHP özel bir çalışma yürütüyor mu?" şeklindeki bir sorusuna ise Tekin, seçmenlerin sandıkları koruyacaklarını belirterek, seçim güvenliğini üstleneceklerine olan inancını dile getirdi. Tekin, "Türkiye açısından utanç kaynağı olan bir şeyi söylemek istiyorum. Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı(AGİT) son yüzyılda olağanüstü bir sayıyla seçimi denetleyecekler. Bu Türkiye için büyük bir ayıptır. AGİT’in önlem alması seçim konusunda kimsenin tereddütü olmasın. Hiç kimse merak etmesin, bu seçim ya olacak ya olacak…" dedi.

Gürsel Tekin, Koza İpek Grubu'na kayyum atanmasını ise hukuksuzluk olarak niteledi. Tekin, "Buna eşkıyalık sistemi bile denemez çünkü onun da kendi iç dünyasında kuralları vardır. Maalesef eşkıyalığın ötesinde bir sistem ile karşı karşıyayız. Önce kablolar kesildi, baskılar yapıldı. Şimdi de insanların mal varlıklarına el konuluyor. Hiç kimse korkmasın, 1 Kasım'dan sonra bu zulüm bitecektir" dedi.

Haber: Sözcü

    Salı, 27 Ekim 2015 15:05

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica