Gürsel Tekin: AKP'ye oy vermeyenlerin elektriklerini de keserlerse şaşırmayın

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, muhalif televizyon kanallarının Digitürk'ten çıkarılmasına tepki gösterdi.

Tekin, "Demokrasinin temel kurallarından bir tanesi iletişim ve basın özgürlüğüdür. Eğer bir ülkede basın özgürlüğü yoksa o ülkede hukuk da işlemiyor, demokrasi de işlemiyor. Gazetelere baskı yapacaksınız, gazetecileri tutuklayacaksınız, şimdi kablolarını keseceksiniz. Korkarım yakında elektriklerinizi keserlerse şaşmayın. Bunlar AKP'ye oy vermiyorlar diye hadi bunların elektriklerini kesin derse buna da şaşırmayın." dedi.

Gürsel Tekin, partisinin Avcılar İlçe Teşkilatı'nda basın toplantısı düzenledi. Gündemdeki konulara değinen Tekin, "Rusya uçakları sınırlarımızı ihlal ederken, aynı saatte Kayseri'de parkta 2 vatandaş iktidarı eleştirdiği için gözaltına alınıyor. İktidarı eleştiren ne kadar iş adamı varsa bertaraf ediliyor. Hukuka, Anayasa'ya aykırı olmasına rağmen 7 - 8 tane televizyonu Digitürk'ten düşürüyorlar. Bunların son çırpınış olduğunu hepinizin bilmesi lazım. Eğer bir iktidar, başlarken "biz küresel dünyanın bir parçası olduk", "Türkiye'nin ötesini de yöneteceğiz" diyen bir iktidar, bir gazeteciye tahammül edemeyip, onu dövdürebilecek boyuta gelmişse o iktidarın yaşam şansı sıfırdır. Yönetsellik kabiliyetini kaybetmiş bir iktidarın, Türkiye'ye yaratacağı sorunları hep beraber düşünmemiz lazım." diye konuştu.

Geçmiş dönemlerde farklı siyasi partilere oy vermiş olanları CHP'ye çağıran Tekin, şöyle devam etti: "Herkesin ideolojik görüşüne saygımız var. Ama bir kereliğine önce Türkiye için Cumhuriyet Halk Partisi'ne oy istiyoruz. Sadece bir kereliğine. Bütün bu yangın yerine düşmüş Türkiye’yi kurtaralım. Sonra kim ne yaparsa yapsın. Aksi taktirde sorunlar çok büyüyebilir. Dış politika, iç politika malzemesi yapılmayacak kadar önemli olduğunu bu iktidar mensuplarının öğrenmesi lazım. Halen öğrenebilmiş değiller ama sindirilmişler. Türkiye'de hükümet yöneticilerinin sindirilmesi bizi son derece rahatsız eder. Biz dik olmalıyız. Hani bunların sloganı var ya "dik dur", nereniz dik kardeşim? Her tarafı delik deşik ettiniz. Keşke dik olsanız. Dik olmak, dik durmak için Cumhuriyet Halk Partisi’nin iktidarına ihtiyaç var.    

Son çırpınışları 20 gün daha devam edecek
Basın mensuplarının sorularını da cevaplayan Tekin, demokrasinin temel kurallarından bir tanesi iletişim ve basın özgürlüğü olduğunu ifade etti. Tekin, "Eğer bir ülkede basın özgürlüğü yoksa o ülkede hukuk da işlemiyor, demokrasi de işlemiyor. Gazetelere baskı yapacaksınız, gazetecileri tutuklayacaksınız, şimdi kablolarını keseceksiniz. Korkarım yakında elektriklerinizi keserlerse şaşmayın. Bunlar AKP'ye oy vermiyorlar diye hadi bunların elektriklerini kesin derse buna da şaşırmayın. Az kaldı. Bu mağduriyette olan bütün yurttaşların yapması gereken bir tek şey var. Kime dokunsanız sorunu var. 1 Kasım günü gidecekler Cumhuriyet Halk Partisi’ne oy verecekler. Ve bu kaosa son verecekler. Yapılacak tek iş bu. Bunun ötesinde kısa süreli hukuk sistemini değiştirelim, iktidar mensuplarının kafalarını değiştirelim şansımız yok. Toptan bunları göndereceğiz. Kendilerine çekidüzen verecekler. Hırsızlıktan, yolsuzluktan arınacaklar. Sonra gelip siyasete devam edecekler. Son çırpınışları 20 gün devam edecek." şeklinde konuştu.

Tekin, partiden ayrıldıktan sonra esnafı ve Avcılar Belediyesi'ni ziyaret etti.

 

Haber: CİHAN

    Perşembe, 08 Ekim 2015 15:33

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica