530 toplanma alanı kayboldu

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Milliyet'in gündeme getirdiği deprem toplanma alanlarının durumuyla iligli önemli açıklamalarda bulundu.

Gürsel Tekin, depreme hazırlık konusunda uzun yıllardır siyasi arenada mücadele ettiklerini belirterek, şunları kaydetti:
"İstanbul'da 2008 yılında 3 sempozyum yaptık. İBB Başkanı Kadir Topbaş'ın yardımcılarını da bu toplantıya çağırmıştık. Asıl sorun iktidarın bu işe yani depreme karşı mücadele ve hazırlığa inanmaması. Türkiye coğrafyasının yüzde 66'sı deprem kuşağında. Marmara Bölgesi'ndeki oran yüzde 77 seviyesinde. Rahmetli Ecevit döneminde olası büyük depreme karşı İstanbul’daki 530 parça büyük arsa, dönüşüm ve toplanma alanı olarak ayrılmıştı. O dönem ki ANASOL-M Hükümeti depreme karşı kentsel dönüşümü hızlandırmak için deprem vergisi çıkarmıştı. Bu vergiler sayesinde 60 milyar dolar vergi toplandı. AKP hükümeti döneminde bu 60 milyar dolar nereye gitti, ne yapıldı bilinmiyor. Ecevit döneminde depreme karşı toplanma alanı olarak boş tutulan 530 arsa AKP hükümetlerinde ranta dönüştürülürken, birçoğunun üzerine ya AVM inşa edildi ya da inşaat alanı oldu. bugün İstanbul'da büyük bir deprem sonrasında insanların sığınabileceği yer kalmadı. El birliği ile suç işlendi. Bu durumdan hem hükümet, hem belediyeler hem de teknik üniversiteler sorumludur. Maalesef bu aymazlık kenti perişan etti. Büyük depremin üzerinden 16 yıl geçmesine rağmen bir arpa boyu yol alınmış değil. Bina yenilemek kentsel dönüşüm değildir" diye konuştu. Tekin, İstanbul'da inşaat alanı olan bazı toplanma yerleri hakkında da şu bilgileri veridi; "Yüzlerce yer ama Kadıköy'deki Çocuk Esirgeme Kurumu ve Devlet Malzeme Ofisi, Bakırköy'ün önemli alanları, Ali Sami Yen Stadı, Beşiktaş Sosyal Sigortalara ait alan rant kurbanı oldu. AVM'lerin yüzde 40'ı deprem toplanma alanları üzerine inşaa edildi. Meclis'te bin kez girişim de bulunduk. Bu kadar duyarsız insanlar topluluğu görmedim. Bunlar televizyon da konuşulmuyorsa hepimiz suç ortağıyız."


Haber: Milliyet

Anahtar Kelimeler
    Salı, 18 Ağustos 2015 10:07

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica