"Erken seçim yarar getirmez"

Radikal'e konuşan CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, "AKP'nin MHP'ye nasıl bir teklifle gideceği belli değil. MHP zaten bazı konularda kapıyı kapatmış durumda. Eğer anlaşamazlarsa Davutoğlu'nun hemen görevi iade etmesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da görevi CHP liderine vermesi gerekiyor" dedi.

Üç günde de hükümet kurulur
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın hükümetin kurulması için gerekli olan  45 günü esnetmeyeceğine ilişkin sözlerini de eleştiren Tekin, "Anayasayı delik deşik ederken akılları neredeydi. Anayas hükümet kurulurken mi akıllarına geliyor? Üç günde bile hükümet kurulabilir. Yeter ki Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu'na görev verilsin" diye konuştu.

Erken seçim yarar getirmez
Baştan beri erken seçimin Türkiye'ye yarar getirmeyeceğini savunduklarını vurgulayan Tekin, "Eğer Cumhurbaşkanı görevi CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'na verirse bizim önceliğimiz uzun vadeli koalisyon hükümeti olacak. Ama bu olmaz ve mecburen seçime gidilecekse bu CHP ve MHP'nin kurduğu koalisyon hükümeti ile sağlanabilir. Mevcut hükümetle seçime gidilmemesi gerekir. Mevcut hükümetle gidilmesi seçim güvenliği açısında da sıkıntı doğurur" şeklinde konuştu.

Kongreler ertelenecek mi?
CHP'de kongrelerin ertelendiğine ilişkin iddialar için de konuşan Tekin, "Şu anda ertelenmiş bir kongre yok. Eğer erken seçim olursa kongrelerin ertelenmesi gündeme gelebilir" dedi.

Haber: Radikal

Anahtar Kelimeler
    Cuma, 14 Ağustos 2015 17:36

Bağlantılı Konular