Tekin İzmir'den iktidarın dış politikasını hedef aldı


CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, partisinin İzmir il başkanlığında düzenlediği basın toplantısında Suruç'ta 32 kişinin öldüğü patlamayı gündemine aldı ve iktidarın dış politikada sergilediği tutumu hedef aldı.

Koalisyon görüşmeleri ve erken seçim ihtimali içinse Tekin, "Seçim sonrası oyunu yükselten tek siyasi partiyiz. Erken seçimden kaçmayız. Ama Türkiye'de bir yangın var. Bu ortamda erken seçim ülkeye yarar sağlamaz. Israrla erken seçim derlerse biz de hazırız." dedi. Tekin "Seçim olursa kongre takvimi ertelenir mi?" sorusuna, "CHP 93 yıllık bir partidir. İki mekanizmayı yürütebilir." dedi.

İktidar IŞİD'le duvar örmeli
Şanlıurfa Suruç'ta 32 kişinin öldüğü patlamayı gündemine alan ve iktidarın dış politikasını eleştiren Tekin, şunları söyledi;
"1 Mart tezkeresinden bu yana iktidarın 'derin stratejik' bizim 'derin kepazelik' dediğimiz sürecin faturasının ne kadar ağır olduğun gördük. Sayın Bülent Arınç Bakanlar Kurulu'nun toplantısından sonra 900 kilometrelik sınırın önümüzdeki günlerde duvar örülerek güvenli hale getirileceğini söyledi. Bana kalırsa iktidarla IŞİD arasında duvar örülmeli. CHP olarak AKP medyasının bütün ağır saldırılarına rağmen Ortadoğu'daki çeşitli ülkelere ziyaretlerimiz devam etti. Yapmayın bizi sorunlu kanamalı bir bölgenin parçası haline getirmeyin en azından ana muhalefete parlamentoya ülkenin yarına mı değil mi diye bilgi  verin dedik. Hiçbiri yapılamadı. Erdoğan'ın Antep'teki mitingini hatırlatmak istiyorum. Erdoğan miting alanında "Esad kardeşimizle uzun süredir aramızda örülen tel örgüleri kaldırdık. Antep'li kardeşlerimiz elini kolunu sallayarak Şam'a, Şam'dan da buraya rahatlıkla gelebilecekler" demişti. Bizim de özlem duyduğumuz barışçıl bir politikaydı. Üstünden 8 ay geçti. Erdoğan "sabrım taştı" dedi. Sorunlar başladı. İtirazlarımıza rağmen hiçbir şey olmamış gibi davrandılar. Reyhanlı'da 53 vatandaşımız öldü. İktidar yöneticileri koro halinde TV'lere çıktılar. "Patlamanın sorumlusu ESAD güçleri ve bir sol örgüt." dediler. Rakka'da El Kaidenin yaptığı basına servis edilince savaş sebebi sayarız diyenler cümlelerin içinde boğuldular. "Hesap soracağız" dediler hala 53 vatandaşımızın hesabı sorulmadı. Niğde'de bu cani örgüt 3 vatandaşımızı şehit etti. Gereğini yapacağız dediler. Yapmadılar. 11 Haziran'da Musul konsolosumuz ve çok sayıda çalışan aylarca bu örgütün gözetiminde aldı. Suriye'den Türbe'nin nasıl bir maskaralıkta taşındığını biliyoruz. 20 Temmuz'da pırıl pırıl gençlerimiz katledildi. Daha sonra 2 asker şehit edildi. Tüm bunlara baktığımızda perşembenin gelişi çarşambadan belliydi. CHP'nin ve bir çok kesimin uyarılarına rağmen dış politika ağır bedeller ödetti bize."

İvedilikle yanlıştan dönülmeli
Türkiye'de 2 milyon mültecinin olduğunun ifade edildiğini söyleyen Tekin, "Aslında sayı belli değil.  İzmir'de 250 bin mültecinin olduğunu biliyorum. İstanbul'da tarihi yarımadanın neredeyse tamamı bunlara terk edilmiş. Türkiye coğrafyasında kaç mültecinin olduğu bilinmiyor. Bir şekilde gençlerimizin bu örgüte katıldığı belirtiliyor. Nasıl dönüyorlar canlı bomba olarak. Sayın Davutoğlu ivedilikle yanlış dış politikadan dönmeli. Derin kepazelikten vazgeçilmeli. Anlık istihbaratlarla ilgili anlaşmamız var. Acaba bu anlık istihbaratlardan vaz mı geçildi. CHP olarak bu sürecin sağlıklı yürümesi için yapılması ne gereken varsa hazırız." dedi.

Operasyonlar için ne dedi?
Basın mensuplarının sabah saatlerinde 13 ilde yapılan dev terör operasyonuyla ilgili sorusu üzerine Tekin, "Özellikle Büyükşehirlerde yoğunluklu bir örgütlenmenin olduğunu herkes biliyor. Bayram günü İstanbul'un göbeğinde cihat çağrısı yapanları herkes görüp istihbaratçılar görmüyorsa vay halimize… 32 gencecik çocuğumuz Suruç'a giderken onlarca aramadan geçti. Terör mensuplarının gözetim altında olmaması büyük bir zafiyet. Yaşananlardan sonra şimdi operasyon yapılması anlamsız." dedi.

Erken seçim ülkeye yarar sağlamaz
Koalisyon görüşmeleri ve erken seçim ihtimali içinse Tekin şunları söyledi; "Tabanından tavanına kadar CHP son derece ilkesel 14 maddeyi paylaştı. Bu 14 madde örgütün ortak deklarasyonudur. Genel Başkanımız yetkili kılınmıştı. Alacağı karar saygı duyacağız. CHP içinde koalisyona yönelik bir sıkıntı yok. Davutoğlu'nun  ısrarla koalisyon kuralım demesine rağmen AKP'de bir sorun var. Biz arka kapılar arkasında değil kamuoyu önünde taleplerimiz ilettik. Koalisyon için umutlu olmaya çalışıyoruz. Millet iradesine saygılıyız. 3 muhalefet partisinin bir araya gelmesi konusunda bir tercih kullanıldı ama bir araya gelinemedi. Yeni bir süreç başladı. Sağlıklı yürümesi adına katkı koymaya çalışıyoruz. Kamuoyu araştırmaları yaptırdık. Seçim sonrası oyunu yükselten tek siyasi partiyiz. Erken seçimden kaçmayız. Ama Türkiye'de bir yangın var. Bu ortamda erken seçim ülkeye yarar sağlamaz. Israrla erken seçim derlerse biz de hazırız. Hodri meydan."

Tekin'den erteleme sinyali
Tekin koalisyon görüşmeleri ve olası erken seçimin parti içindeki kongre maratonuna etkisinin olup olmayacağının sorulması üzerine Tekin, "CHP 93 yıllık bir partidir. İki mekanizmayı yürütebilir. Biz ilçe seçimlerini yapacağız, erken seçim olursa yetişirse il seçimlerini de yapacağız, büyük kongremizi seçimden sonra yaparız." dedi.

Haber: Ege Postası

Anahtar Kelimeler
    Cuma, 24 Temmuz 2015 12:17

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica