"İstanbul imar çetesine teslim edilmiştir"


CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, İstanbul'un imar çetesine ve betona teslim edildiğine dikkat çekti.

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Esenler Belediyesi'nin sınırları içinde askeriyeye ait yeşil alan olarak bilinen Bayburt, Gümüşhane ve Ardıhan illerinin büyüklüğündeki 8,5 milyon metrekarelik alana ne yapılacağını sordu.

CHP İstanbul İl Başkanlığı'nda 'İklim İçin bir İmza da Sen At Manifestosu'na imza atmak için düzenlenen toplantıda basın mensuplarına açıklamada bulunan CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Esenler İlçe Belediyesi sınırları içinde olan ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin yüz binlik planlarında yeşil alan olarak geçen 8,5 milyon metrekarelik alana ne yapılacağını sordu. Başbakanın konut, bir bakanın ise bu alana AVM yapılacağını açıkladığını belirten Tekin, ayrıca "İstanbul'u kim yönetiyor?" dedi.

'Yedi tepeyi yok ettiniz'
İstanbul'un iklimini son 12 yıldır AK Parti doldurdu. 3 bin yıllık tarihi olan İstanbul birçok imparatorluğu içinde barındırmış. Yedi tepeli İstanbul'da Çamlıca Tepesi'ne yapılanlara Diyanet İşleri Başkanlığı nasıl göz yumdu? İçimiz yanıyor. Bizans İmparatorluğu ve İstanbul'da yaşamış diğer imparatorluklar İstanbul'un tepelerine bir şey yapmayı göze almazken siz nasıl böyle bir şeye cesaret edersiniz? Bula bula Çamlıca Tepesi'ni mi buldunuz? Tepeleri yok ettiniz. İstanbul'un birçok yerine AVM yaptınız peki camiye neden AVM yaptınız? Rezidansların Cami alanında ne işi var? Üçüncü Köprü yapılırken İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 1/100 binlik planları var. Sayın Topbaş bir bilim insanı, bir belediye başkanı olarak doğrularla hareket eder diye bu planlara oy verdik. Ancak maalesef Sayın Topbaş'ın yüz binlik planları darmadağın edildi. 165 bin metre karelik güzergaha baktığımızda su havzalarımız ve orman alanlarımızın tamamının talan edildiğini görüyoruz.

Konut mu, AVM mi, yeşil alan mı?
Kala kala bir mezarlık alanları kaldı inşallah onlara da dokunmazlar, bir de askeriyeye ait yeşil alanlar. Dönemin Başbakanı Erdoğan, açıklama yaptı, 'İstanbul artık betonlaşmayı kabul etmiyor' diye. Oysa geçen akşam Sayın Başbakan Ahmet Davutluoğlu Esenler Belediyesi sınırları içindeki 8,5 milyon metrekarelik yeşil alanda 90 bin konut yapılacağını söyledi. Bir bakan çıktı biz bu yerle ilgili 'Burayı AVM merkezi yapacağız' dedi. Ben Sayın Topbaş'ı belediye başkanı olarak bildiğim için şimdi ona soruyorum. Sayın Topbaş sizin yüz binlik planlarınızda bu alan ne olarak tanımlanıyor? Sayın Topbaş'ın yüz binlik planlarında burası yeşil alan, spor alanları, sağlık alanlarıdır. Allah aşkına bir karar verin. Hanginiz doğru konuşuyorsunuz? Burada konut mu yapılacak, burada AVM mi olacak? Siz hangi hakla burayı ilçe belediyesine veriyorsunuz? İlçe belediyesinin plan yapma yetkisi yokken ne diye burayı veriyorsunuz? İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin plan yapma yetkisi varken burası Büyükşehir'e veriliyor. Sonra bir bypass ile ilçe belediyesine veriliyor. İstanbul birilerinin ellerinde adeta talan ediliyor. İstanbullulara sesleniyorum; Gelin yeşilinize, akciğerinize, suyunuza sahip çıkın. İstanbul imar çetesine, beton yapısına teslim edilmiştir. Siz bize destek verin biz sahip çıkalım."

Haber: Gerçek Gündem

Anahtar Kelimeler
    Cumartesi, 16 May 2015 13:12

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica