CHP'li Tekin: Akciğerine sahip çık İstanbul

Gürsel Tekin Bakan Canikli'nin Esenler'deki araziye AVM yapılacağını açıklamasına tepki gösterdi.

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin Bakan Nurettin Canikli'nin Esenler'deki 8 buçuk milyon metrekarelik dev askeri alana AVM yapılacağını açıklamasına tepki gösterdi.

www.gercekgundem.com 'a konuşan Gürsel Tekin "TOKİ, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Milli Savunma Bakanlığı arasında, İstanbul'un son akciğeri olan bu 8.5 milyon metrekarelik alan konusunda yaklaşık 2.5 yıldır çekişme yaşanıyordu.

Esenler’deki dev askeri alan uzun süredir ciddi şekilde korunmuş yeşil ve orman alanı. İstanbul’un birkaç akciğerinden bir tanesi de bahsedilen alandır.

8 buçuk milyon metrekarelik dev askeri alana Başbakan Davutoğlu 90 bin konut yapılacağını, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş sağlık ve spor alanı olacağını son olarak Bakan Canikli AVM yapılacağını söyledi. Rantçılar bile kendi aralarında anlaşamıyor."
dedi.

İstanbul'un akciğeri
İstoç organize sanayi alanının kuzeyinden başlayan ve Sultangazi ilçesi Habibler bölgesine kadar devam eden, bugüne kadar da askeri alan olarak kullanılan alan, yaklaşık 8.500.000m2 (8.5 milyon metrekare).

Söz konusu alanın güneyi, İSTOÇ ve Esenler ile Bağcılar ilçesi, doğusu Sultangazi, kuzeyi Sultangazi Habibler mevkii ve kısmen Arnavutköy ilçesi, batısı ise Başakşehir ilçesinin İkitelli Organize Sanayi Bölgesi ile Başakşehir 4,5,6. kısımlarını kapsamakta.

Anahtar Kelimeler
    Perşembe, 14 May 2015 16:44

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica