Vatandaşın 7 milyar TL'si kiraya gitti

Her yıl katlanarak artan kira bedelleri için binalardan, makam araçlarına, lojmanlardan arsalara kadar bütçeden, 2006-2015 ocak ayı itibariyle yaklaşık 7 milyar TL para harcandı.

Bakanlıkların faaliyet gösterdiği hizmet binalarının yüksek kira bedelleri gittikçe artıyor. Sözcü'nün Maliye Bakanlığı verilerinden yararlanarak yaptığı belirlemelerine göre, 2006 yılından 2015 Ocak ayına kadar geçen sürede vatandaşın vergilerinden oluşan bütçeden harcanan toplam bedelin 6 milyar 669 milyon 468 bin TL olduğu ortaya çıktı. Kamunun bu süreçteki hizmet binası gideri 1 milyar 724 milyon 184 bin TL oldu.

Milyarlarca lira kiralık makam araçlarına harcanıyor. Kamunun kullandığı araçlar için 2006'dan bu yana 1 milyar 681 milyon 550 bin TL harcandı. CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, kira giderlerinin çarpıcı boyutlara ulaştığını belirterek, "Kamunun kullandığı araçlardan hizmet binalarına, arsalardan lojmanlara kadar her şey kiralık. Kiracı iktidarın vatandaşın vergileriyle oluşan bütçeden yandaşa aktarılıyor" dedi. Tekin şöyle devam etti:

"AKP vatandaşın cebinden elini bir türlü çıkarmıyor. İktidar tefecilere teslim olmuş durumda.Ankara'nın göbeğindeki gökdelenler önce yandaş işadamlarına yaptırıldı. Sonra bu binalara bakanlıklar, kamu binaları kiracı yapıldı. Yüksek kira giderleri yandaşa kıyağın kaynağını oluşturdu.Kamu tarafından kiralanan arsa ve arazilerin vatandaşa faturası ise 21 milyon 334 bin TL oldu. Bu arazilerin bir kısmının özelliği  bu kadar da olmaz dedirten cinsten. Sadece İstanbul’da yüzlerce Milli Emlak'a ait arazi işadamlarına kiraya veriliyor, sonra bu arazi üzerine gökdelenler yapılıyor. Bu gökdelenler ise kamuya yüksek fiyatlara kiralanıyor. Yani mal sahibi kamu evdeki bulgurdan olup kiracı konumuna düşürülüyor. Burada dönen rantı hesaplayabilmek mümkün değil."

Haber: Sözcü

Anahtar Kelimeler
    Cumartesi, 28 Şubat 2015 11:13

Bağlantılı Konular