CHP'li Gürsel Tekin: Hepimiz suç ortağıyız

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Özgecan Aslan'ın öldürülmesi konusunda, daha önce yaşanan benzer olaylara tepkisiz kalan, ses çıkarmayan, iktidar, siyaset, medya, herkesin "suç ortağı olduğunu" söyledi.

Tekin, "İşin kolayına kaçmayalım. Hepimiz, suç ortaklarıyız. Suçlu aranıyorsa, iktidar, siyaset, medya, televizyonlar, gazeteler, toplum, hepimiz suçluyuz" dedi.

Daha önce de kadınların cinayetlere kurban gittiklerine dikkat çeken, bunun için de 2010 yılında ailesi tarafından Adıyaman'da diri diri gömülen Medine'nin dramını örnek gösteren Tekin, şöyle konuştu;
"Özgecan olayı sanki yeni yaşanan bir olay mıdır ? 2010 yılında. Adıyaman'da diri diri bir insan toprağa gömüldü. İŞİD'in Irak'ta, Suriye'de yaptıklarını kınıyoruz. Medine kardeşimiz de, Türkiye'de onların yaptığı vahşete benzer şekilde toprağa gömüldü. Eğer o gün hepimiz ayağa kalksaydık, bugün belki de Özgecan böyle bir vahşete kurban gitmeyecekti."

"Kadın erkek eşitliğine inanmayanlar..."
Kadına yönelik şiddetin engellenmesi için öncelikle kadın-erkek eşitliğine tüm toplumun inanmasının sağlanması gerektiğine de vurgu yapan Tekin, "Kadın ve erkek eşitliğine inanmayan insanların ağzına kadın kelimesini alması mümkün değildir. Her ay 20-25 kadın intihar ediyorsa, 50'ye yakın şiddete maruz kalıyorsa, buna ses çıkarmayanlar suçludur . Hiç politika yapmayacağız. Siyaset olarak suç ortaklarıyız."

Haber: Hürriyet

Anahtar Kelimeler
    Pazartesi, 16 Şubat 2015 15:19

Bağlantılı Konular