Tekin: Seçim güvenliği tehlikeye girer

 

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin yeni İç Güvenlik Yasası'nı eleştirdi. CHP Eyüp İlçe Başkanlığı'nın düzenlediği örgüt toplantısında konuşan CHP İstanbul Milletvekili ve CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, "Hükümetin hazırladığı İç Güvenlik Paketi'nin Sıkı Yönetim Yasası'ndan bir farkının olmadığını ve önümüzdeki seçimlerde sandık güvenliğini tehlikeye sokabileceğini" söyledi.

CHP Eyüp İlçe Başkanlığı'nın düzenlediği örgüt toplantısına katılan CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, gündemle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. AK Parti hükümetinin işlediği suçlardan kendini aklamak için İç Güvenlik Paketi'ni hazırladığını ve bu paketin AK Partililer'den başka hiçkimseye bir şey kazandırmayacağını ifade eden Tekin, "17 Aralık önemli bir suç. 25 Aralık bir suç. İsviçre bankalarında açılan gizli hesapların çıkması bir suç. Bütün bu suçları neyle kapatacaksınız. Sıkı Yönetim Yasası ile kapatacaksınız. Adına Güvenlik Yasası dedikleri yasa tamamen Sıkı Yönetim Yasası'dır. Bu yasayı nerede hazırlandı? Bu yasayı ne jandarma, ne polis, ne hukukçular, ne meclise sundular. Hatta başbakana bile sorulmadı. Bu yasa köşkte hazırlandı" dedi.

"Önce siyasetteki kirliliği temizleyin"
Şeffaflık Yasası ile ilgili de konuşan Tekin, "Siyasetin bu kadar kirliliğe bulaştığı bir yerde şeffaflık olur mu? Bakanların üçte biri suça bulaşmışken siz nasıl şeffalıktan bahsedersiniz? Böyle bir yerde Kamu Yöneticileri'nin şeffaf olmasını istiyorsunuz. Evet şeffaf olan kamu yöneticileri oldu. Gümrük'te çalışan memur Teoman. Ne oldu Memur Teoman'a? Sürgün edildi. Bir din görevlesi Fuat Hoca. Altı kez sürgün edildi. Ey Diyanet İşleri Başkanı hiç bi vicdanınız yok. Hangi gerekçeyle Fuat Hoca'yı altı kez sürgün ettiniz. Bir önceki başbakanın yalanlarına ortak olmadığı için mi sürgün ettiniz? Fuat Hocayı 8 saat gözaltında tuttunuz. Milli Görüşten gelen aynı zamanda AKP'den milletvekili adayı olmuş son derece namuslu, İstanbul'daki rantların önüne geçmek için bir rapor hazırlıyor. Bu raporu başbakana, Cumhurbaşkanı'na gönderiyor 5 Milyar dolarlık yolsuzlukları anlatan bu raporları. Bu raporlara baktığınızda o dönemin bakan çocuklarının tamamının orada olduğunu göreceksiniz. Sonra bu kişiye ne oldu? Aslanlar gibi mücadele etti. Onlar sürgün etti. Bu geri döndü. Hiç mi Allahınız, kitabınız yok. Demek ki elinizde başkanlık sisteminiz olsa bu zatı muhteremi idam edeceksiniz" şeklinde konuştu.

Kendinizi koruyamıyorsanız derhal istifa edin
Başbakan Davutoğlu'nun gazetelere yaptığı "Ben dinleniyorum" şeklindeki açıklamasını da değerlendiren Tekin, "Şimdi aslında dünyanın her yerinde yöneticiler, o ülkede yaşayan yurttaşlarımızın güvencesi olurlar. Yani Merkel bütün Almanların güvencesidir. Eğer Merkel çaresiz kalmışsa bütün Almanlar çaresiz kalmıştır demektir. Eski başbakan bir gazetenin manşetinde Sayın Kılıçdaroğlu ve CHP dinleniyor diye bir açıklama yaptı. Ben de ertesi gün bir basın açıklaması yaparak dedim ki; Sayın Kılıçdaroğlu'nu dinlemek bir zaman kaybıdır. Kılıçdaroğlu, arsa pazarlığını bilmez, ihale pazarlığını bilmez, niye dinlersiniz Kılıçdaroğlu'nu. "Ama siz dinleniyorsunuz" dedim. Aman ha başbakan ve bakanlar kendinize dikkat edin. Beş maddeli bir soru önergesi verdim. 2012 yılında hatırlarsanız eski bir bakanın odasında silahlar patladı. Ciddi bir kavga oldu. Bunun üzerinde hiçbir savcının soruşması olmadı. Benim bu beş maddeli soru önergeme cevabı veren bugünün adalet o günün Devlet Bakanı Bekir Bozdağ, Bu iddialarınızın hiçbirinin gerçeklerle alakası yok. Biz bu eski başbakanlık binasının tadilatını yapıyoruz" dedi. Ben diyorum ki binanın altında kablo geçiyor. Hayır diyorlar CHP fesat ve şeytan. Çok şükür CHP'nin şeytani bir planı yoktur çok şükür her biz CHP'liler her zaman rahmani düşünürüz" dedi.

"Polis Amiri'ni 2012'de Kaddafi'ye niye gönderdiniz?"
Tekin konuşmasının devamında şunları söyledi; "Biliyorsunuz 17 ve 25 Aralık operasyonları oldu ve bunların ne tür pis işlerin içinde olduğu, arsa pazarladıkları, para transferlerini hepsini gördünüz. Bugün de Davutoğlu "Dinleniyoruz" diyor. Dinleniyorsunuz, aldatılıyorsunuz, kandırılıyorsunuz. Şimdi böyle bir durumda olan bir hükümetin ülkeyi güven içinde yönetmesi söz konusu olabilir mi? Derhal istifa edin kardeşim. Derhal hemen istifa edin. Eğer korunacak bir duruma gelmişseniz derhal istifa edin. Şimdi anlıyor musunuz güvenlik yasasını niçin istediklerini. Gerçekten kendilerini koruyamıyorlar. Niye? Çünkü bunlar gerek içerde gerek dışarda olağanüstü suçlara bulaştılar. O silah çeken ya da kim çektiyse bilmiyorum. O olay içinde 2012 de olan Polis Amiri'nin ifadesinde şu ifadeler yer alıyor; Eski başbakan bizi 5 kez Kaddafi'ye gönderdi. Şimdi Sayın Bakan daha iyi bilir. Bir başka ülkenin devlet adamı, başbakanına polis amiri niye gönderilir? Bu polis amirin hangi eski bakanla niçin Kaddafiye gitti? Kaddafiye giderken ne ile döndüler? Bütün bu soruların cevabı yok. Bunların hepsini biliyoruz. Gidişler, gelişler. Bu bir suç...

"İç Güvenlik Yasası, sandıkları tehlikeye düşürebilir"
Bu seçimler önemli. Olağanüstü bir baskı oluşacaktır üstümüzde. Örneğin basın medya. Kirli paralarla kurulan haram medyaların kendilerinin oluşturmuş olduğu kamuoyu şirketleri. Defalarca söyledim. Ben devletle iş yapmıyorum diyen bir tane kamuoyu şirketini daha duyamadım. Çoğunluğu devletten besleniyor. Bir tek çareleri kaldı. Bu sıkıyönetim yasasını çıkarmak. Bu yasayı çıkarmak ile önümüzdeki süreçte sandıkların güvenliğini tehlikeye sokabilirler. Aksi takdirde ne yaparlarsa yapsınlar AKP iktidarı önümüzdeki dönem yoktur. Buna emin olun. Kendilerini yapmış olduğu kamuoyu şirketinin yapmış olduğu araştırmada AKP 37 CHP 30, inşallah CHP önümüzdeki seçimlerde bu ceberrut iktidardan kurtulacaktır. Buna emin olmanızı istiyorum. Burada aday adayları arkadaşlarımız var. Hepsine başarılar diliyorum. Umut ediyorum ki çok demokratik bir yarış olur. Bunları birçok yerlerde yaşadık. Bizim STK'ların, sendikaların toplumun bir tek güvencesi var o da CHP'dir. CHP'nin de tek güvencesi CHP örgütleridir. Sizden ricam geçmiş dönemdeki küskünlükleri, kırgınlıkları, alacaklarınızı vereceklerini rafa bırakın. Siyasette ne mutlak beraberlikler, ne de mutlak ayrılıklar vardır. Yapacağımız tek şey birlik, beraberlik ve dayanışma içinde CHP'nin iktidarını sağlamaktır. CHP'nin iktidarıyla yasaklı bir iktidardan, yolsuzluklara bulaşmış bir iktidardan kurtulacağız. Toplumun tüm kesimleri rahat bir nefes alacak."

Akçiçek: Bugün gururluyuz
CHP İlçe Başkanı Sinan Akçiçek ise yaptığı konuşmasında, "Bugün gururluyuz ve heyecanlıyız. Gururlu olmamızın nedeni 90 yıllık Cumhuriyet Halk Partisi tarihinde Eyüp İlçe Örgütü'ne ilçe binası ve ilçe aracına kavuşmasıdır. Heyecanlıyız önümüzdeki genel seçimi örgüt iradesiyle, örgütün koyduğu iradeyle milletvekilimizi seçeçek olmamızdır. Bugün burada bizlerle olduğunuz için size ve tüm örgütümüze yürekten teşekkür ediyorum" dedi.

Kartalkanat; CHP'li olmak onurdur
CHP Eyüp eski İlçe Başkanı ve CHP İstanbul 2. Bölge Milletvekili Aday Adayı Ahmet Kartalkanat ise , "Bugün güzel bir gün güzel insanlarla birlikteyiz. Partimin karşısında, örgütümüzün karşısında eski bir Cumhuruyet Halk Partisi ilçe başkanı olarak burada karşınızda durmaktan onur ve gurur duyuyorum. Cumhuriyet Halk Partisi ailesi, biz Türkiye ailesiyiz. Türkiye ailesi CHP güçlenmeli, büyümelidir. Türkiye'nin CHP'ye ihtiyacı var. CHP, bugün coğrafyamızı kan ve gözyaşına boğan yedi düvel emperyalist ülkeleri yenen, Kurtuluş Savaşı'mızı zaferle taçlandıran kadrolarımızın kurduğu bir partidir. Cumhuriyet Halk Partisi, Cumhuriyetimizin kuruluş felsefesini oluşturan bir partidir. CHP'liler CHP ile onur duymalıdır. Çünkü onun onurlu bir geçmişi var" şeklinde konuştu.

"Örgütüme verdiğim sözleri yerine getirdim"
Üç yıl ilçe başkanlığı yaptığı süreçte örgütüne iki sözü olduğunu belirten Kartalkanat, "Örgütüme iki sözüm vardı. Binlerce, yüzlerce etkinlik yaptık. Biz ilçe merkezlerimizde değil düğün salonlarında toplantılarımızı yaptık. Eyüp İlçe Örgütü biraz farklı. Anons aracımızı aldık. Cumhuriyet Halk Partisi bizi malımıza mülkümüze kavuşturmuştur. Bizi bağımsızlığımıza kavuşturmuştur. Bizi Cumhuriyetimize kavuşturmuştur. Biz de Eyüp İlçe Örgütü'nün bir yuvası var. Bundan sonra CHP örgütü bu yuvada örgütlenerek kendisinin temel dayanağı olan emeği ile geçinen, onuruyla geçinen kitlelerle bağ kuracak politikaları bu yuvada üretecektir. Bizim ülkemizin dört temel sorunu var. En önemli sorunu işsizlik. 20 milyon işsiz AKP'ye oy veriyor. 10 milyona yakın emeklimiz var. AKP onların yoksulluğunu yönetiyor. Bunlar CHP'nin tabanıdır. İşsizliği çözecek olan yanlızca ve yanlızca CHP'dir. Çünkü devletçilik CHP'nin temel ilkelerinden biridir. Biz o işsiz ordusuna ulaşmalıyız. Onlara ulaşmanın ve kendimizi onlara inandırmanın mutlaka bir oylu var. Biliyorum ki Eyüp'te CHP'nin yiğit örgütü o yolu mutlaka bulacaktır. Biz bugün ilçe binamızı aldık. Bundan sonra da Eyüp'te iktidarı alacağız" dedi.

Örgüt toplantısına, CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, CHP PM Üyeleri Gülseren Onanç, Yasemin Öney Cankurtaran, İstanbul Milletvekilleri Aykut Erdoğdu, Prof. Dr. Haluk Eyidoğan, CHP İBB Grup Başkan Vekili Ertuğrul Gülsever, CHP Eyüp İlçe Başkanı Sinan Akçiçek, ilçe yöneticileri, eski yeni belediye meclis üyeleri, CHP 2. Bölge Milletvekilleri Aday Adayları, Turan Durmuş, Süleyman Kartal, Ali Turan, Kıymet Kaya Koçak ve çok sayıda partili katıldı.

Haber: Gerçek Gündem

    Cumartesi, 14 Şubat 2015 18:22

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica