CHP: Sıra Twitter'ı sıfırlamaya geldi!

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, "Bu kadarına cunta mahkemeleri bile cesaret edememişti" tepkisini gösterdi

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, İstanbul 6. Sulh Ceza Mahkemesi'nin 312 kişinin twitter hesabının kapatılma, internette yer alan 312 haberin de silinmesini istemesini sert sözlerle eleştirdi. Tekin, "Bu tür kararlara cunta mahkemeleri bile cesaret edemiyordu. Bir hakim, arkadaşı hakimin isteği üzerine karar alıyor ve hukuk paspas ediliyor" dedi.

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, İstanbul 6. Sulh Ceza Mahkemesi'nin twitter'da yer alan bir haber dolayısıyla 312 kişinin hesabına erişim yasağı koyma  ve 312 haber linkinin silinmesine ilişkin kararına tepki gösterdi. Tekin, "27 Temmuz'da Hakim Bekir Altun'la ilgili yayınlanan bir haber, 14 Ocak 2015'te yapılan başvuruyla ve mahkeme kararıyla sildirilmek isteniyor. Ve 1. Sulh Ceza Hakimi Bekir Altun'un isteği, aynı binada çalıştığı arkadaşlarınca hemen yerine getiriliyor. Adeta al gülüm - ver gülüm yapılıyor ve ifade özgürlüğü ayaklar altına alınıyor" dedi.

www.gercekgundem.com 'a konuya ilişkin açıklama yapan Tekin, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Hakim Bekir Altun'la ilgili yer alan haberi, hukukçulara incelettim. Haberde, iftira, hakaret yok... Kişilik haklarına saldırı yok... Ve bu haber 312 kişi tarafından twitter'da paylaşılıyor. Sonra ne oluyorsa, haberde adı geçen hakim, beş altı ay sonra mahkemeye gidiyor ve içinde kendi demecinin de olduğu haberi internetin hafızasından sildirmek istiyor. Aynı binada yer alan hakimler de arkadaşlarının isteğini yerine getiriyor. bu nasıl bir anlayıştır, bu nasıl bir hukuktur! Biz bu süreci yakından izleyecek ve düşünceyi ifade özgürlüğünün keyfi bir şekilde engellenmesine izin vermeyeceğiz. Türkiye bir günde 312 siteden haber sildirilmesine şahit oluyor. Buna sessiz kalmamız ve sineye çekmemiz beklenemez."

Tekin, iktidar tarafından oluşuturulan Sulh Ceza Mahkemeleri'nin herkesin üzerinde bir tehdide dönüştüğünü de belirterek şöyle konuştu:
"Bugün, twitter'dan 312 kişiye uyarı yazısı geliyor. Yazdıklarınızı silin deniliyor. İktidar sahipleri yarattıkları tablodan memnun mu acaba? Dün paraları sıfırlayanlar, şimdi internette yazılanları sıfırlatmaya çalışıyor. Sıfırlanan ise demokrasimiz ve düşünceyi ifade özgürlüğümüz oluyor. CHP bunun karşısında duracak ve düşünceyi ifade özgürlüğünün savunucusu olmaktan vazgeçmeyecektir."

Haber: Gerçek Gündem

    Çarşamba, 21 Ocak 2015 17:58

Bağlantılı Konular