Davutoğlu'nun seçim şarkısının telifi Gürsel Tekin'de çıktı

AK Parti'nin Başbakan Ahmet Davutoğlu'na uyarlattığı "Kiziroğlu Mustafa Bey" şarkısının telifi CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin'de çıktı.

Tekin, Hürriyet'e yaptığı açıklamada 'Kiziroğlu' şarkısını 30 Mart yerel seçimlerinde kullanmayı düşündüklerini, bu nedenle şarkıyı yapan merhum Murat Çobanoğlu'nun ailesinden istediklerini, ailenin de kendisine telifi "bedelsiz" olarak verdiğini söyledi.

Tekin, şöyle konuştu;
"Yerel seçimler için şarkı arayışlarımız olduğunda, aklımıza gelen şarkılardan biri de buydu. O dönemde 'Hayat Bayram Olsa' şarkısının telifini aldık. Çobanoğlu'nun ailesinden Kiziroğlu'nun da bulunduğu iki şarkının telifini istedik. Murat Çobanoğlu Karslı'dır. Ailesiyle bağlantıya geçip şarkıları CHP için kullanmak istediğimizi ilettik. Aile CHP'ye şarkıyı, hiçbir bedel almaksızın kullanma izni verdi. Telif de Gürsel Tekin adına verildi."

"Kiziroğlu haksızlığa başkaldırı efsanesidir"
"Kiziroğlu, bizim bölgemizde bir köyün adıdır. Şiir de haksızlığa karşı bir başkaldırı efsanesini anlatır" diyen Gürsel Tekin, Ak Parti'ye ve Başbakan Davutoğlu'na şu soruyu yöneltti:

"Davutoğlu hangi haksızlığa başkaldırmış?"
"Sayın Davutoğlu hangi haksızlığa, hangi yolsuzluğa başkaldırmış ki, bu şarkıyı kullanacak? Bu sıradan bir şarkı değil. Ama eğer Sayın Davutoğlu, 17/25 Aralık sürecinde dik durabilirse, işte o zaman bu şarkıyı kullanabilir. Aslında Murat Çobanoğlu'nun bu dizelerinin tüm siyasal partiler tarafından kullanılmasını isterim. Ama tabi ki özüne uygun olarak..."

"Aile dava açabilir"
Tekin, Kiziroğlu şarkısının AK Parti tarafından Murat Çobanoğlu'nun ailesinden izin alınmadan uyarlandığının anlaşıldığını da kaydederek, "Aile dava açacağını söylemiş. Dava açıp açmamaya aile karar verecektir" dedi.

"Biz de kullanacağız: Çalan kim, çırpan kim?"
30 Mart seçimlerinde "Hayat Bayram Olsa" şarkısını kullanan CHP'nin bu seçimlerde de telifinin kendisinde olduğu Kiziroğlu şarkısını kullanmak için hazırlık yaptığını da anlatan Gürsel Tekin, şarkının "çalan kim, çırpan kim" şeklinde düzenlenmesi üzerinde çalışıldığını da söyledi.

Haber: Hürriyet

    Salı, 30 Aralık 2014 11:13

Bağlantılı Konular