CHP'nin bahçesine baz istasyonu

CHP'li Tekin: Kaçak Saray'ın koruma kalkanı dinlemeleri engellemiş olmalı

CHP Genel Merkezi'nin bahçesine baz istasyonu kurulmak istendiği ortaya çıktı. Yetkililer CHP istese de istemese de bu istasyonun kurulacağını savunurken, CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, "Genel Merkez'in tam karşısındaki Kaçak Saray'ın dinlenmesini engellemek için yapılan koruma kalkanını anladığımız kadarıyla bizim de dinlenmemizi engelliyor. Yönetim kurulu eski bakanlardan oluşan bir yapının dinlemeler için sahte baz istasyonu kurma riski olduğunu düşünüyoruz. Sahte olmasa bile o baz istasyonunu buraya kurmak yürek ister" dedi.

CHP Logolu baz istasyonu
Turkcell'den CHP'ye gönderilen yazıda "Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ile imzalanan imtiyaz sözleşmesi kapsamında izne gerek kalmadan istenilen totem kurulumun yapılmak istendiği" belirtildi. Yazının ekinde de baz istasyonunun CHP yazısının bulunduğu yüksek bir yapı görseli de bulunuyor.

CHP, bu talebi reddetti ve gerekçelerini şöyle sıraladı;
"Yapmak istediğiniz faaliyet, dilekçenizde belirttiğiniz üzere bir "kamu" faaliyeti değil bir ticari faaliyettir.  Mevcut hükümet yurttaşların haberleşme hakkını "kar amacı gütmeksizin" sağlaması gerekirken neo-liberal politikalara uygun olarak bu alandaki görevini amacı sadece "kar" olan özel hukuk şirketlerine devretmiştir. İlkesel olarak temel hürriyetlerin özel sektöre devredilmesini uygun bulmamaktayız.

Yavaş yavaş kronik yıkım
Türkiye'de şu anda GSM operatörleri arasında ulusal altyapı paylaşımı yoktur. Dahası bunu teşvik eden ve düzenleyen bir yasa da yoktur.  Bu sebepten dolayı 82 bini aşkın baz istasyonu vardır. Bu durum tüketicilerin sağlık ve güvenliğini etkilemektedir. Baz istasyonlarında yayılan radyasyon her yıl daha artmaktadır. GSM operatörlerinin baz istasyonları, mağaza girişlerine, hava alanlarına konulan detektörler, hastanelerde özelleştirmeye paralel artan gereksiz tetkikler nedeniyle alınan radyasyonlar yurttaşların sağlığını  tehdit etmektedir. Bu yollarla yayılan radyasyonlar birinci dünya savaşında Nagazaki ve Hiroşimaya atılan atom bombasından daha fazla radyoysan yaymaktadır. Aradaki temel fark, atom bombasındaki radyasyonun ani (akut) ölüm ve yıkım yarattığı , diğerinin ise yavaş yavaş (kronik) yıkım yaratığıdır. GSM şirketleri tekel olma, piyasayı tek başına elde tutma gibi alışkanlıklarından vazgeçmeli ve alt yapılarını paylaşarak "Baz istasyonu kirliliğine" son vermelidir.

AKP'li yönetim CHP'yi canlı izlemek istiyor
CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Turkcell'in yönetim kurulunda AKP'li iki eski bakan Mehmet Hilmi Güler ve Atilla Koç olduğunu hatırlattı. Tekin şöyle konuştu; "Gelip kapınızın önüne baz istasyonunu siz isteseniz de istemeseniz de baz istasyonu kuracağı diye baskı yapılmasının nedeni yönetimdeki isimlere bakılınca anlaşılıyor" dedi.
Kaçak Saray ile CHP Genel Merkezi'nin karşı karşıya olduğuna işaret eden Tekin şunları söyledi;
"Güvenlik uzmanlarına sorduk. Bize sahte baz istasyonu ile dinleme yapılabileceğini, gerçek baz istasyonu olsa bile içine yerleştirilebilecek bir cihazla rahatlıkla dinleme yapılabileceğini belirttiler. Genel Merkez'in tam karşısındaki Kaçak Saray'ın dinlenmesini engellemek için yapılan koruma kalkanını anladığımız kadarıyla bizim de dinlenmemizi engelliyor. Yönetim kurulu eski bakanlardan oluşan bir yapının dinlemeler için sahte baz istasyonu kurma riski olduğunu düşünüyoruz. AKP'li yönetim CHP'yi canlı canlı izlemek istiyorlar herhalde… Sahte olmasa bile o baz istasyonunu buraya kurmak yürek ister. Gelsin kursunlar da görelim."

Haber: Sözcü

    Cumartesi, 13 Aralık 2014 13:27

Bağlantılı Konular