CHP'den "torpil itirafı" yapan Arınç'a teşekkür

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin MYK sonrası basın açıklaması yaparak gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın torpil iddialarına ilişkin yaptığı açıklamalara ilişkin Tekin, "Arınç'a da çocuğuna da teşekkür ediyorum kirliliğe bulaşmadığı için. Geldiğimiz ülke fırsatlar ülkesi olduğu için çürümüş bir ülke olduğu için bunları söylemek zorunda kalıyoruz. Arınç'ın söylediği cümle de anlam ifade diyor. Hükümeti sözcüsü itiraf etmek zorunda kalıyor" dedi.

Güvenlik yasasını eleştiren Tekin, "Bu bir güvenlik yasası değildir. Bu fırsatlar ülkesinde yararlananların güvenliğini sağlamak için çıkarılmış bir yasadır. Bu yasada fıtratlarda hayatlarını kaybetmiş, kepenklerini kapatmış, intihar etmiş herhangi bir insan için çıkarılmış bir yasa değildir. Maalesef iktidarın uzun süredir işlemiş olduğu suçları törele etmek için kendilerinin böyle bir yasaya ihtiyaç olduklarını hepimizin çok net bilmesi gerekir" dedi.

"Arınç'a da çocuğuna da teşekkür ediyorum kirliliğe bulaşmadığı için"
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın torpil iddialarına ilişkin yaptığı açıklamaları değerlendiren Tekin, "Herkesin çocuğunu kast etmedik biz. Bizim kast ettiğimiz uzun süredir kirli işlerde çocuklarını kurye olarak kullanan siyasetçileri biz kast ediyoruz. Bakanlıklarda, kupon arsaları pazarlayanları kast ediyoruz. 17-25 Aralık'ta tepelerde görüldüğü gibi para alışverişlerinde olan çocukları kast ediyoruz. Elbette bütün bakan çocuklarını kast etmemiz mümkün değil. Biz sizin ne kadar rahatsız olduğunuzu biliyoruz.  Kendisi de itiraf ettiler. Arınç'a da çocuğuna da teşekkür ediyorum kirliliğe bulaşmadığı için. Bu tartışmalar siyaseten çok ayıplıdır. Ama maalesef, ne yazık ki geldiğimiz ülke fırsatlar ülkesi olduğu için çürümüş bir ülke olduğu için bunları söylemek zorunda kalıyoruz. Arınç'ın söylediği cümle de anlam ifade diyor. Hükümeti sözcüsü itiraf etmek zorunda kalıyor" diye konuştu.

"Tek merkezde imar yetkilerini kullanmak istiyorlar"
Yeni İmar Yasası'nı da eleştiren Tekin, "Bu yeni bir yasa değil. Bu film, önümüzdeki günlerde belediyelerin imar yetkisini ortadan kaldırma filmidir. Tek merkezde imar yetkilerini kullanmak istiyorlar.  Sayın Ali Babacan'a bir çağrıda bulunak istiyorum: Önerisine sonuna kadar katılıyorum. 2005-2014 arasındaki uygulamaların tamamına bakalım. Bu uygulamalardaki elde edilmiş rantların yüzde 40'nı devlete alalım.  Hani kaçak saraydan dolayı bütçe açığı veriyorsunuz ya. Bütçe açığınızı çok önemli bir şekilde kapatacak 200-250 milyar dolarlardan bahsediyorum. Hodri meydan. Gelin CHP'de arkanızda olacak. Asla yapamazsınız" ifadelerini kullandı.  

"Bu şirinliklerle belediyelerin yetkilerini Ankara'ya bağlamak istiyorsunuz"
Tekin, "Bu şirinliklerle, belediyeleri yetkilerini Ankara'ya bağlamak istiyorsunuz. Doymadınız mı? İnsanoğlunu toprak  doyuruyor. Siz de doyun bir gün. Doyacaksınız" dedi.

"Organize yolsuzluk, dört bakan değil bir çok bakan daha var"
Tekin, "Organize yolsuzluk. Devletin tepesindeki hükümetin üçte biri, çeteleşerek devleti nasıl soyar uygulamasını bütün dünya gördü. Sakın dört bakan değil, bir çok bakan daha var. Dört bakan suçüstü olmuştur. Bir babanın evladından kutsal nesi olabilir? Kirli işlere çocuklarınızı bulaştırıyorsunuz" dedi.  

"Bu kirlilikten kurtulmanın tek yolu CHP'nin hazırlamış olduğu kapsamlı bir yolsuzluk yasasıdır"
Tekin, "Yolsuzlukla mücadele yasası çıkaralım. Siz de rahatlayın. Bu kirlilikten kurtulmanın tek yolu CHP'nin hazırlamış olduğu kapsamlı bir yolsuzluk yasasıdır. Ya siz hazırlayın biz sizin yanınızda olalım. Ailenizi ve çocuklarınızı düşünüyor korumak istiyoruz" ifadelerini kullandı.

 

Haber: Cumhuriyet

    Cuma, 12 Aralık 2014 13:58

Bağlantılı Konular