"Bu Milli Eğitim değil TÜRGEV şurası!"

AKP'nin Alevilere yönelik çalışmalarını eleştiren CHP'li Tekin, "Milli Eğitim Şurası dedikleri bir TÜRGEV şurası ile karşı karşıya kalıyoruz" dedi.

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi ile partisinin Ümraniye Site Mahallesi temsilciğinin açılışına katıldı. Açılışta konuşan Tekin, seçim öncesi CHP'nin her anlamda hazır olması  gerektiğini anlatarak, partisinin Ümraniye ilçe teşkilatına çalışmalarından  dolayı teşekkür etti.

"Esaret altındalar"
Türkiye’nin önemli bir süreçten geçtiğine işaret eden Tekin, "Bütün örgütlerimiz, kıt kanaat çabalar içerisinde çok ciddi çaba sarf ediyor.  Türkiye’de bütün sivil toplum örgütleri, gazeteler, basın, medya ve iş dünyası,  hepsi esaret altında. Esir alamadıkları bir tek kurum var, o da CHP. Elbette hiç  kimse esir alamayacak" diye konuştu.
Tekin, şöyle devam etti:
"Parlamentonun bypass edildiği, sözde adına "Milli eğitim Şurası" dedikleri, TÜRGEV şurasıyla yeni bir eğitim sistemini, çağdışı eğitim sistemini dayatmak istiyorlar. Dikkat ederseniz en kritik dönemlerde toplumun  hassasiyetlerini sürekli siyasi malzeme haline getiriyorlar. "Alevi açılımı  yapacağız" dediler. Daha önce de "Roman açılımı yapacağız" dediler. Roman  açılımıyla, Romanları kentsel dönüşüm adı altında, 50 kilometre İstanbul’un  dışına sürgün ettiler. Bunların açılım modeli bu."  Tekin, bir gazetecinin "Anayasa Mahkemesi üyelerinin tehdit edildiği" şeklindeki açıklamalarını hatırlatarak yönelttiği soru üzerine, şunları kaydetti:
"Bunlar çok açık ve net. Anayasa Mahkemesi üyelerinin ve Başkanının  tehdit edildiğini çok açık beyan ediyorlar. Sayın Cumhurbaşkanından, AKP  yetkililerinden ve gazetecilerinin tamamı tehdit ediyor. Herhalde sizler de  izliyorsunuz. Çünkü bu kadar açık, bu kadar net. Yargının en üst kademesinde,  daha çıkabilecek kararla ilgili bile böyle tehditler savrulursa, arka planındaki  tehditlerin de hangi boyutta olduğunu siz düşünün."


Alevi açılımı tepkisi
Tekin, Alevilere yönelik Meclis'teki çalışmaların sorulması  üzerine de "Bunların tamamını siyasal mühendislikle yapıyor AKP. Önce kamuoyuna  şirin gözüksün diye milyonlarca Alevi yurttaşımızın beklentisi olan, sözde Alevi  açılımı yaptıkları maddeyi gündeme getiriyorlar. Hemen arifesinde dikkat  ederseniz, adına "Milli Eğitim Şurası" dedikleri bir TÜRGEV şurası ile karşı  karşıya kalıyoruz. Gerekçesi de özellikle Alevi yurttaşlarımız ve bu işe tepki  gösterebilecek unsurların gazını almaktır" dedi.

 

Haber: Milliyet

    Pazartesi, 08 Aralık 2014 10:18

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica