"Neden Genelkurmay yerine bakanlık açıklama yaptı?"

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Hürriyet'e yaptığı açıklamada, Suruç'taki HDP iddialarına ilişkin açıklamanın, alışageldiği şekilde Genelkurmay tarafından yapılmayıp, Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılmasını gündeme taşıdı.

Suruç hafta sonu, HDP'nin gündeme getirdiği "IŞİD Kobani'ye, Türkiye topraklarından saldırı düzenledi iddiasıyla sarsıldı.

HDP'nin iddiası, Suruç kaymakamlığı, Şanlıurfa Valiliği ve Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü'nün Suruç'taki basın merkezi koordinatörü tarafından yalanlandı.

Ancak HDP'lilerin iddialarının yalanlanması aşamasında bir de ilk yaşandı; Askeri kesimden ilk kez, sınır bölgesinde yaşanan bir olay hakkında Genelkurmay Başkanlığı değil, Milli Savunma Bakanlığı açıklama yaptı. Genelkurmay, olay hakkında herhangi bir  yorum yapmazken, Milli Savunma Bakanlığı resmi internet sitesinde şu açıklama yer aldı;

"Bazı çevreler tarafından, güvenlik güçlerince güney sınırlarımızdan bazı terörist grupların giriş-çıkışlarına göz yumulduğu ve bunun sonucu olarak da, Suriye'de bazı grupların zayiat vermesine neden olunduğu şeklinde haberler üretilmiştir. Bahse konu iddialar gerçek dışı olup, sınırlarımızın güvenliği mevzuatla belirlenen esaslar dahilinde sürdürülmektedir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur."

MSB'den bir ilk
Milli Savunma Bakanlığı'nın açıklaması bir ilk oldu; Çünkü Bakanlık daha önce bu tip sınır konularında hiç basın açıklaması yapmadı. MSB basın açıklamaları bu güne kadar sadece ihaleler konusuyla sınırlı kaldı.
Sınır olayları konusundaki tüm açıklamalar ise Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapıldı.

CHP'li Tekin sordu: Neden Genelkurmay değil de, Milli Savunma Bakanlığı açıklama yaptı?
CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin de, Hürriyet'e yaptığı açıklamada, Suruç'taki HDP iddialarına ilişkin açıklamanın, alışageldiği şekilde Genelkurmay tarafından yapılmayıp, MSB tarafından yapılmasını gündeme taşıdı.
Tekin, "Ciddi iddialar var, bu iddialar devlet resmi kurumları tarafından yalanlanıyor. Ancak ilk kez, sınır olayları konusunda Genelkurmay Başkanlığı değil, Milli Savunma Bakanlığı açıklama yapıyor. Sayın Başbakan'a soruyorum; Neden böyle bir değişiklik meydana geldi. Neden Genelkurmay yerine, Bakanlık açıklama yaptı?" dedi.

Haber: Hürriyet

    Pazartesi, 01 Aralık 2014 15:46

Bağlantılı Konular