Gürsel Tekin: AKP gibi bir parti kalmayacak

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, bir panel için geldiği Belçika'da önemli açıklamalarda bulundu. Tekin, Türkiye tarihinde şu ana kadar yaklaşık 400 siyasi parti kurulduğunu ancak çoğunun tarihin derinliklerine gömüldüğünü ifade ederken, Türkiye'de iktidar olmuş bütün siyasi partilerin bugün olmadıklarını ve AKP gibi bir partinin de olmayacağını öne sürdü. Güvenlik yasasını da eleştiren Tekin, "Bunu engellemek için bedenlerimizi ortaya koymaya hazırız." dedi.

Belçika'daki CHP birliğinin düzenlediği bir panel için bu ülkeye gelen CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, panel öncesinde önemli açıklamalarda bulundu. Tekin, Türkiye'de uygulamaya konmak istenen güvenlik yasasını sert şekilde eleştirirken, demokrasinin şah damarının kesilmek istediğini iddia etti.

"Bedenlerimizi ortaya koymaya hazırız"
Gürsel Tekin, güvenlik yasasının ülkeyi çok zor duruma sokacağını öne sürerek, "Güvenlik yasası ile demokrasinin şah damarını kesmek istiyorlar. Darbe döneminde bile uygulanamadı. Bunu engellemek için gerekirse bedenlerimizi ortaya koymaya hazırız." dedi.

Gürsel Tekin CHP'nin iktidar olamayışını ise şu sözlerle değerlendirdi: "CHP iktidar olurdu. Egemen güçlerin taleplerini yerine getirse olurdu ama sonra tarihin derinliklerine gömülürdü. Tekin, şöyle devam etti: "Türkiye tarihinde şu ana kadar yaklaşık 400 siyasi parti kuruldu. Hayatta kalan 72 parti var. Gerisi tarihin derinliklerine gömüldü. Türkiye'de iktidar olmuş bütün siyasi partiler, başta Adalet Partisi, Doğru Yol, ANAP, DSP gibi 10'larca parti tarihin derinliklerine gömüşmüşler. Niçin CHP ayakta? Sağ siyasal iktidarlar her zaman din değerlerini siyasi malzeme haline getirmişlerdir. Bugünün iktidarı dahil, din argümanını kullanarak ayakta tutunmaya çalışmışlardır. Ama bunlar hep geçici. Tarihe not düşmek için söylüyorum. Önümüzdeki günlerde Türkiye siyasetinde AKP gibi bir partide olmayacaktır."

Gürsel Tekin, İslam coğrafyasının en kutsal değerlerinin terörle ilintili hale geldiğini ve bunun mimarının da Türkiye'deki siyasetçilerin olduğunu öne sürdü. Tekin, "Sayın Erdoğan, '(Büyük) Ortadoğu projesinin eş başkanıyım' dedi. CHP 1 Mart tezkeresinde tek başına mücadele etti. İslam coğrafyasının önümüzdeki günlerde ne hale geleceğini şimdiden görmemiz lazım. Türkiye'yi bu olayın suç ortağı haline getirmeyin." dedi.

"Dini kaygıları olanlara çağrıda bulunuyorum"
"İnanç ve din kaygısı olan bütün yurttaşlara çağrıda bulunmak istiyorum." diyen Gürsel Tekin, CHP'nin şu ana kadar 7 farklı genel başkanı olduğunu, tamamının da haramla, yalanla ilişkisinin sıfır olduğunu savundu. Gürsel Tekin "Bir de onlara, sürekli din argümanını kullananların yaşam biçimine, haram ve insan ilişkilerine bakalım. Kim daha inançlı?" diye sordu.

"Hangi gazetenin okunacağına iktidar karar veriyor"
Türkiye'de basın özgürlüğü ile ilgili de açıklamalarda bulunan Gürsel Tekin, "Türkiye'de basınının fotoğrafını görmek istiyorsanız, Türkiye'ye giderken uçağa binin. Sabah biz bindik, hostesler gazeteleri getirdi. 'Sözcü, Zaman, Taraf, Birgün, Evrensel, Bugün' yok dedi. Niye yok? Fotoğrafı görebiliyor musunuz. Kimin hangi gazeteyi okuyacağına iktidar karar veriyor. Bu duruma gelmiş." dedi. Tekin, gazeteler, STK'lar ve hak arama örgütlerinin prangalarla bağlandığını iddia etti.

"Bakanlar kurulunun üçte biri büyük vurgun yapıyor"
Gürsel Tekin 17-25 Aralık yolsuzluk soruşturmalarıyla ilgili de açıklamalarda bulunurken, AB Bakanı Volkan Bozkır'ın Brüksel'de bu yolsuzluk soruşturmalarını nasıl savunduğunu merak ettiğini belirtti. Tekin, "17-25 Aralık, Belçika'nın adı ne kadar doğruysa, bu tarihlerde bir o kadar doğru ve bir o kadarda eksik." dedi. Tekin açıklamalarının devmında "Ortaya çıkan tapeler, ayakkabı kutusu, saat işin sembolik kısmı. Çok büyük bir vurgun var ve bu vurgunu bakanlar kurulunun 3'te 1'i yapıyor." dedi.

Hükümete seslenen Tekin, "Gelin, bu konuda ciddiyetiniz varsa, biraz da haysiyetiniz varsa, 17-25 Aralık'ı sonuna kadar soruşturalım. Gerekirse Türkiye'de bir daha yolsuzluğun olmaması için geniş çaplı yolsuzlukla mücadele yasası çıkaralım. Suçlular ömür boyu hapisle cezalandırılsın." dedi.

"Paralel iddiasına gülerek cevap vermek istiyorum"
Yolsuzluk operasyonlarının 'darbe' olarak nitelendirilmesine karşı çıkan Gürsel Tekin, "Darbeci mi kolunuza 750 bin dolarlık saat koydu? Darbeci mi ayakkabı kutularınızı doldurdu? Darbeciler mi kupon arsaları pazarladı?" diye sordu.

Devlet içerisinde paralel bir yapı iddiasına gülerek cevap vermek istediğini söyleyen Gürsel Tekin "Diyelim ki var. Siz kimsiniz? İktidar değil misiniz? Polis, İçişleri'ne bağlı. İçişleri, Başbakan'a bağlı. İçişleri Bakanı içeride bu uygulamayı görmüyorsa istifa edecek. Bütün işlerinizde kullanıyorsunuz bunu. Aynı polislere 'Taksim'de destan yazdı' diyorsunuz, sizi suç üstü yakaladığında 'paralel' diyorsunuz. Türkiye'de kirli siyasetin argümanları çoktur." ifadelerini kullandı.

 

Haber: CİHAN

    Cumartesi, 29 Kasım 2014 17:32

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica