"Vatandaşın 6 milyar lirası yandaşa gitti!"

CHP'li Gürsel Tekin, kamu kurumlarının AKP'ye yakın iş adamlarının yaptığı binalarda kiracı olmasına isyan etti.

Tekin, "Kamu hizmet binalarından araçlara, araziden lojmana kadar her şey kiralık…. 8 yılda kira için 6 milyar lira harcandı. Bu para vatandaşın cebinden çıkıyor" dedi.
CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, kamu binalarının devlet üzerindeki "kira" yüküne dikkat çekti. Kamunun kira giderlerinin çarpıcı boyutlara ulaştığını belirten Tekin, resmi verilere göre; 2006’dan 2014 Eylül ayına kadar vatandaşın vergilerinden oluşan bütçeden kira için harcanan toplam bedelin 6 milyar 249 milyon 815 bin lira olduğunu açıkladı. AKP iktidarının, elini vatandaşın cebinden bir türlü çekmediğini söyleyen Tekin, şöyle devam etti:

Makam araçları için 1.5 Milyar Lira harcandı
"Kamunun kullandığı araçlar için 2006'dan bu yana 1 milyar 551 milyon 369 bin TL harcandı. Ankara'daki gökdelenler önce yandaş iş adamlarına yaptırıldı. Sonra bu binalara bakanlıklar, kamu binaları kiracı yapıldı. Yüksek kira giderleri yandaşa kıyağın kaynağını oluşturdu. 2006'dan bu yana hizmet binası kiralama gideri adı altında 1 milyar 614 milyon 371 bin lira bu iş adamlarına aktarıldı."

İktidar, memurunu bile kiracı haline getirdi
Kiralanan arsa ve arazilerin vatandaşa faturasının ise 17 milyon 518 bin lira olduğunu belirten Tekin, "Sadece İstanbul'da Milli Emlak'a ait yüzlerce arazi iş adamlarına kiraya veriliyor, sonra gökdelenler yapılıyor. Bu gökdelenler ise kamuya yüksek fiyatlara kiralanıyor. Bir iktidar düşünün ki memurunu bile kiracı haline getirmiş, sahip çıkamıyor. İktidar özelleştirme kapsamındaki kurumların lojmanlarını da satıyor. Sonra kiracı oluyor. Lojmanlar için harcanan kira bedeli 208 milyon lirayı aşıyor. Kiralanan servis gideri 1 milyar 936 bin 587 lira…" diye konuştu.

Haber: Sözcü

Anahtar Kelimeler
    Perşembe, 20 Kasım 2014 09:41

Bağlantılı Konular