CHP'li Tekin'den AYM'ye çağrı

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin Anayasa Mahkemesi'ne Cumhurbaşkanlığı Sarayı için çağrıda bulundu.

Atatürk Orman Çiftliği arazisi üzerine kurulan Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na ilişkin Danıştay kararlarının uygulanmaması üzerine AYM'ye gerek barodan, gerek odalardan çok sayıda başvuruda bulunulduğunu hatırlatan Tekin, "Toplumun vicdanını kanatan bu konuyu bir an önce karara bağlayın" dedi.

Tekin, Hürriyet'e yaptığı açıklama şöyle konuştu;
"Türkiye'de yer yerinden oynuyor. Beş oda başkanı altı ay 15 gün önce bireysel başvuru haklarını kullanarak Anayasa Mahkemesi'ne bu hukuksuzluğu durdurun başvurusunda bulundu. Anayasa Mahkemesi'nden en kısa sürede toplumun vicdanını kanatan bu konuyla ilgili kararını bekliyoruz. Anayasa Mahkemesi'ni göreve davet ediyoruz."

Anayasa Mahkemesi'ne çok sayıda başvuru
Mahkemenin durdurma kararına rağmen Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın Atatürk Orman Çiftliği'ndeki inşaatlarının devam etmesi üzerine, beş oda başkanı Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuruda bulunmuşlardı.
Ziraat Odası, Çevre Mühendisleri Odası, Mimarlar Odası, Peyzaj Mimarları Odası, Şehir Plancıları odası başkanlarının yanısıra, Ankara Barosu da benzer bir başvuruda bulunmuştu.
Anayasa Mahkemesi'ne yine Cumhurbaşkanlığı Sarayı inşaatı konusunda çok sayıda avukat da bireysel başvuru yapmıştı.

Mahkeme durdurma kararı vermişti
Ankara 5. İdare Mahkemesi, 10 Şubat 2014 tarihli ve 2011-879E sayılı kararıyla, Atatürk Orman Çiftliği'ndeki inşaatlar için yürütmeyi durdurma kararı vermiş, bu karar ilgili kurumlara resmen tebliğ edilmişti.
Mahkeme kararının ardından açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şubesi, kararla birlikte Atatürk Orman Çiftliği arazisinde devam eden Yeni Başbakanlık Binası inşaatı, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin AnkaPark projesi çalışmalarının durdurulması gerektiğini bildirmişti.

Haber: Hürriyet

    Perşembe, 13 Kasım 2014 11:50

Bağlantılı Konular