CHP billboard kampanyası başlatıyor

CHP, Anayasa Mahkemesi'nin grev ve sendikalaşma haklarını kısıtlayan kanun maddelerini iptal etmesinin ardından, billboard kampanyası başlatma kararı aldı.

CHP, pek çok ilde billboard kiralayarak, AYM'nin işçi haklarını geri veren kararı "CHP'nin başvuru üzerine" aldığını anlatacak ve "CHP işte bunun için var" mesajı verecek.

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Hürriyet'e yaptığı açıklamada, Ankara, İstanbul, Zonguldak, Kocaeli, İzmir, Bursa gibi pekçok ilde billboardlarla işçilere, hükümetin kısıtlamak istediği grev ve sendika haklarının CHP'nin itirazı sayesinde geri alındığının anlatılacağını söyledi.

"3 günlük çalışana bile 16 maaş tazminat CHP sayesinde oldu"
Tekin şöyle konuştu; "Hükümet, 10 ay önce getirdiği  yasa ile sendikalaşma ve grev hakkı dahil, emekçilerin haklarını kısıtlamıştı. CHP yasayı Anayasa Mahkemesi'ne götürdü. AYM de, CHP'nin bu başvurusu üzerine yasanın kritik maddelerini iptal kararı verdi. Bu iptaller sayesinde, grev hakkı, pekçok iş kolunda toplu iş sözleşmesi hakkı verildi. Türkiye'de işçi, emekçi rahat bir nefes aldı. CHP sayesinde, sendikalı olduğu için işten atılan üç günlük işçi bile olsa, 16 maaşa kadar tazminat hakkı kazandı"

"Sendikalardan CHP'ye teşekkür ilanı bekliyoruz"
17-25 Aralık sürecinde, bazı sendikaların AKP'ye destek için gazeteleri "dik dur" ilanları verdiğini hatırlatan Gürsel Tekin, "Şimdi de aynı sendikalardan CHP'ye teşekkür ilanları vermelerini bekliyoruz" dedi.

Haber: Hürriyet

Anahtar Kelimeler
    Salı, 04 Kasım 2014 12:11

Bağlantılı Konular